Anasayfa » Sanal Asistanlık Nedir Nasıl Yapılır [Sanal asistanlık iş başvurusu]

Sanal Asistanlık Nedir Nasıl Yapılır [Sanal asistanlık iş başvurusu]

Sanal asistanlık yapmak istiyorum diyorsanız. Sanal asistanlık yaparak para kazanmak mümkün mü diye merak ediyorsanız. Bu yazımızda tüm cevaplarınızı bulabileceksiniz.

Bu Yazının Alt Başlıkları Neler?

Alışılmış bir yaşamı olan bizler hayatımıza internetin girmesi ile birlikte sınırlarımızın dışına çıktık. Günümüzde hepimizin en çok ihtiyacı olan şey artık zaman. Bu zamanı verimli ve doğru değerlendirmek için sanal asistanlık popüler hale geldi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda iş imkânı gelişti. Bunlardan bir tanesi de sanal asistanlık. 

Evinden uzaklaşamayan ancak bir işte çalışmak isteyen ev hanımları,

Okulu devam eden öğrenciler,

Dışarıda bir iş yerinde tam zamanlı çalışacak imkânı olmayan kişiler,

Ulaşım sorunu yaşayan kişiler,

Bilgisayar başında veya home ofis çalışmayı sevenler,

bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Kişilerin evlerinden çevrimiçi olarak yapabilecekleri bir meslektir sanal asistanlık.

Gittikçe popüler hale gelen sanal asistanlık işi hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda bulabileceksiniz. Sanal asistan nedir? Uzaktan sanal asistanlık nasıl yapılır? Sanal asistan nasıl olunur? Güvenilir sanal asistanlık iş ilanları nelerdir? Online olarak sanal asistanlık iş başvurusu nereye yapılır? Hepsi hakkında kısaca işinize çok yarayacak bilgilere yer verdim.

Sanal Asistanlık Nedir

Yeni bir iş kavramı olan sanal asistanlık veya başka bir tabir ile online asistanlık yapmak hızla yaygın hale gelmiştir.

Kısaca Sanal Asistanlık Nedir Ne İş Yapar açıklayacak olursak; İnternet veya iletişim kaynakları vasıtasıyla işverene ihtiyaç duyduğu alanda uzaktan destek vermek, yardımcı olmak diyebilirim. 

Büyük firmalar, Küçük şirketler ya da bireyler vakit ayırmakta zorlandıkları belli yoğun saatlerinin planlamasını, yönetimini sanal asistan aracılığı ile çözebilirler. Sanal asistanlık (Online Asistanlık) için bir nevi iletişim ağlarını yöneten kişilerden biridir de diyebiliriz.

Teknolojinin ilerlemesiyle bu alan sanal asistanlık yapacak kişilere maddi gelir ya da ek gelir sağlamaktadır. Şirketler ya da firmalar da sanal asistanlar sayesinde hem zamandan tasarruf ederler. Hem de ofis kirası, ulaşım masrafları, fatura giderleri, yemek masrafları gibi maliyetlerini azaltarak sanal asistanı tercih edebilirler.

Peki sanal asistanlık yapmak nasıl bir şeydir? Kolay mı zor mu, Sanal asistanlık nasıl yapılır?

Sanal Asistan Ne İş Yapar

En çok merak edilenlerden birisi olan sanal asistan ne iş yapar sorusuna gelince günümüz şartlarında geniş bir alana hizmet eder diyebiliriz. Sanal asistanlık yapabilmek için elinizin altında bir tane sabit ve mobil telefon, hızlı bir interneti olan bilgisayar gerekmektedir.

Sanal asistan şirketin ya da kişinin sekreterliğini yapar.  En önemli özelliği de çalışma saatleri içerisinde ulaşılabilir olmaktır.

Sanal asistan olmak istiyorum diyenler veya sanal asistanlık hizmetlerinden faydalanmak istiyorum diyenler!! Çok geniş bir yelpazeye sahip olmasına karşı yine de bir kaç örnek ile sanal asistanlık hizmetlerini sıralayacak olursak;

Sanal Asistanlık Ne İş Yapar (Sanal Asistanlık hizmetleri nelerdir);

 • Sizin için randevularınızı planlar ve düzenler,
 • Yazışmalarınızı ve e-postalarınızı takip edebilir,
 • Seyahat veya konaklama yerlerinizi organize edebilir,
 • Toplantılarınızın yerini, saatini ve katılacakların davet edilmesini sağlayabilir,
 • İhtiyaç duyduğunuz tablo, grafik, sunum, bilgilendirme metinleri gibi bir çok konuda sizin adınıza düzenleme yapabilir,
 • Dilerseniz sosyal medya hesaplarınızı düzenleyebilir, yorum veya paylaşımlarda bulunabilir,
 • İnternet kaynaklarından araştırılmasını istediğiniz tüm konularda size destek verebilir.

Görüldüğü gibi sanal asistanlık nasıl yapılır sorusunun bir çok cevabı bulunmaktadır. Sanal asistan hizmetleri oldukça geniş bir alana sahiptir. İnternet veya iletişim kaynakları ile yapılabilecek hemen hemen her konuda sanal asistanlık desteği alabilmeniz mümkün.

Peki ev konforunda çalışabileceğimiz bir meslek olan sanal asistanlık nasıl olunur? Sanal asistanlık yapmak için gerekenler nelerdir? Sanal asistanlık başvuru şartları nelerdir?

Nasıl Sanal Asistan Olabilirim

Sanal asistanlık nasıl olunur? Evden sanal asistanlık yaparak para kazanabilir miyim? Nasıl sanal asistan olabilirim? diye araştıranlar merak etmeyin sanal asistan olabilmek için özellikle bir eğitim şartı yoktur. Ama eğitim şartı işverenin ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Asistanlık yapmak isteyen bir kişinin en önemli özelliği teknolojiden çok iyi anlamalıdır. Dil bilgisi ve yazma konusuna hakim olmalıdır. Dakikada en az 70 ve üstü kelime yazabilmelidir. Düzgün bir diksiyona sahip olmalıdır. Bunların yanında ikinci bir dili anadiliniz gibi konuşup yazabiliyorsanız aranılan listede öncelikle siz gelirsiniz. Kendinize çok rahat sanal asistanlıktan gelir elde edebilirsiniz.

Sanal Asistanlık Maaşları Ne Kadardır

Tabi ki hepimiz bir işe başlamadan önce ne kadar kazanabileceğimizi bilmek isteriz. Sanal asistanlık maaşı ne kadardır, sanal asistanlık ne kadar para kazandırır? Şimdi bunlara kısaca değinelim.

Sanal asistanlık maaşını tam olarak belirleyemeyiz. Ama yine de ortalama olarak sanal asistanlık ne kadar para kazandırır derseniz. Sanal asistanlıktan kazanılacak paranın miktarı kişinin kendi yetilerine bağlıdır. Yeni işe başlayan bir sanal asistan henüz tam işleyişi kavrayamamasından kaynaklı aylık 400 – 500 TL civarı kazanabilir. Bu işi gerçekten meslek haline getirmiş bir kişi ayırdığı zaman ve yeteneklerine göre aylık 10 bin – 15 bin TL kazanabilmektedir. Hangi miktarların kazanılacağı kişinin kendi yeteneklerine ve o iş için ayırdığı zamana bağlıdır diyebilirim.

Sanal Asistanlık Çeşitleri Nelerdir

Online olarak çalışmak isteyip de sanal asistanlık iş başvurusu yapmayı düşünenler! Sanal asistanlık is ilanlarını araştıranlar!! Sizlere tavsiyemiz sanal asistanlık çeşitlerini inceleyerek kendinize en uygun asistanlık hizmetini seçmeniz olacaktır. Ayrıca yeteneğiniz ve bilginiz doğrultusunda tüm sanal asistanlık çeşitlerini de başarılı bir şekilde yapmanız mümkün. Peki sanal asistanlık çeşitleri nelerdir bunlara da kısaca bir bakalım.

Sanal Asistanlık Çeşitlerinden Bazıları Şunlardır;

 • Kişisel Asistanlık: Kişinin maillerini kontrol eder. Seyahat, barınma gibi düzenlemeleri yapar. Günlük rutinini düzenler, randevuları alır. Özel proje ve araştırmaları yapar.
 • Sosyal Medya Asistanlığı: Şirketin ya da kişinin sosyal medya hesabının hedef kitle ile iletişimini artırır. Web sitesi trafiğini kontrol eder. Yapılacak olan paylaşımlardan sorumludur. Şirketin ve ya kişinin istediği hesapları da takip ederek farklılık oluşturmak yine sosyal medya asistanının sorumluluğu altındadır.
 • Seyahat Asistanlığı: Şirketin ve ya kişinin seyahat düzenlemesini yapmak. Konaklanacak otelleri belirlemek. Toplantı yerlerini ve zamanını düzenlemek. Uçuşların saatini ayarlamaktan ve uçuşların rezervasyonunu yapmaktan da sorumludur.
 • Marka Asistanlığı: Marka asistanı markanın tanıtılmasına yardımcı olur. Rakipleri kontrol eder. Marka hakkında müşterilerle iletişime geçer. Yenilikleri takip eder ve organizasyon yapmaktan sorumludur.
 • Toplantı Asistanlığı: Şirket ve ya bireyin tüp toplantılarının ve görüşmelerinin zaman ve yer düzenlenmesinden sorumludur.
 • E-Posta Asistanlığı: Şirket ve ya bireyin tüm e postalarını düzenli olarak takibini sağlar. Gerektiğinde geri dönüş bildirir.

Bu açıkladıklarımız en yaygın sanal asistanlık iş ilanlarıdır. Sanal asistanlık çok geniş bir kapsama sahip olduğu için sanal asistanlık is ilanlarını da çeşitlendirmek mümkün. Firma veya kişilerin hangi konuda yardıma ihtiyacı olduğuna göre asistanlık hizmetleri değişmektedir.

Sanal Asistanlık Yaparak Nasıl Gelir Elde Edilir

Özellikle evden çalışmak isteyen bir çok kişi sanal asistanlık yaparak internetten nasıl para kazanılır merak etmektedir. Biliyoruz ki artık internetten para kazanmak çok popüler hale geldi. Her ne kadar internetten para kazanmak çok kolaymış gibi gelse de aslında düşünüldüğü kadar da basit değil. Emeksiz ekmek olmuyor.

Sanal asistanlık yaparak kendinize bir gelir elde etmeyi planlarsanız zaman ayırmanız gerekir. Bu işi hakkı ile yapabilmeniz için günde en az 3 veya 4 saat ayırmanız gerekmektedir. Eğer işe odaklanarak ve yaptığınız işi ciddiye alarak yaparsanız sanal asistanlık size iyi bir ek gelir kapısı olacaktır.

Sanal Asistanlık Yapmak İçin Gerekli Olan Ekipmanlar Nelerdir

Öncelikle iletişim kurabilmek için sabit bir telefon hattı ve mobil telefon hattı gerekmektedir. Bir çok işlevi yapacağımız için hakimiyetimizin güçlü olduğu bir bilgisayar ve akıllı telefon olmalıdır. Kesintisiz hızlı bir internet. Fax makinası, Fotokopi makinası, tarayıcı, yazıcı ve en önemlisi sakin bir ortam bu işi yapabilmek için yeterlidir.

Sanal Asistanlık Yapmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir

Yurt dışında çok uzun yıllardır yapılan bu meslek ülkemizde yeni yeni tanınmaya ve yapılmaya başlandı. Teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan mesleklerden bir tanesi olan sanal asistanlık bence geleceğin mesleği haline gelecektir.

Öncelikle Sanal asistanlık yaparken dikkat edeceğiniz konu çalışacağınız şirket güvenli olmalıdır. Şirketle çalışacaksanız kurumsallaşmış bir şirket olmalıdır. Sadece onlar sizi seçmemeli, siz de güvenliğiniz açısından onları seçmelisiniz. Ya da bir kişi ile çalışacaksanız işe başlamadan önce size güvenirliğini kanıtlamalı ki emeğiniz karşılıksız kalmasın.

İnternet ortamından yapılacak bir iş olmasından kaynaklı çalışacağınız şirket veya kişiyle baştan maaşınızı konuşmalısınız. Maaşınızla birlikte işe başladığınızda sigortada istiyorsanız işinizi yapmaya başlamadan önce bunları ayrıntılı bir şekilde konuşmalısınız.

Sizin ayırabileceğiniz çalışma zamanı ile işverenin sizden istediği çalışma zamanı uyuşuyor mu? Sizden istenen tam olarak ne? Bunları karşılayabilecek yetenekte misiniz? Tüm bu sorular da net bir şekilde cevaplanmalıdır.

Sanal Asistanlık Mesleğinin Sorumlulukları Nelerdir

Şirket veya kişi ile anlaşıp işe başladınız. bu işi nasıl olsa geçici hemen biraz oradan biraz buradan yapar, paramı alırım olarak düşünmemelisiniz. Yapığınız asistanlık görevini ciddiye alarak verilen komutları doğru anlamalısınız.

Sizden istenilecek olan işi zamanında ve eksiksiz teslim etmelisiniz. Çalışma zamanınızı kendinize göre ayarlamalısınız. Yoksa karşı tarafı da kendinizi de sıkıntıya sokabilirsiniz.

Çalışma saatlerine uymalısınız. Sizden bir görüşme yapmanız istenildiği zaman yapacağınız görüşme anlaşılır ve net olmalıdır. Ayrıca iş bilgisine hakim olarak konuşmalısınız. Diksiyonunuza dikkat etmelisiniz. Çözüm odaklı olmalısınız. İkna kabiliyetiniz de yüksek olmalı.

Sanal Asistanlık Eğitimi Alınabilir Mi

Online olarak sanal asistan eğitimleri internette mevcuttur. Ama bunların ne kadar güvenilir olduğu tartışılır. İçlerinde işini hakkı ile yapan firmalar var elbette. Bir de dolandırıcılar var tabi ki. İnternet dünyası bir derya deniz. Ek kazanç elde edelim derken elinizdeki paranızdan da olmayın dikkatli olun. Online eğitim almadan önce eğitim veren web sitesini veya kurumu araştırın. 

Diksiyon eğitimi almak, dil eğitimi almak, bilgisayar programlarını bilmek eksik yanlarınızı tamamlamak gibi eğitimler alınabilir. Sanal asistanlık eğitimi birazda sizin sanal asistanlık hizmeti vereceğiniz duruma göre değişir. Örneğin sizden sunumlar hazırlanması isteniyorsa bilgisayar programlarını iyi bilmeniz avantaj sağlar. Sizden gelen çağrılara cevap verme veya toplantıları düzenleme isteniyorsa iyi bir diksiyon size avantaj sağlar. Çalıştığınız şirket yada kişi yurt dışı bağlantılar kuruyorsa ve bu konuda sizden yardım bekliyorsa iyi bir yabancı dil gerekebilir. Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Online eğitim almak isteyenlere udemy i tavsiye edebilirim. Burada ücretsiz veya kampanya dönemlerinde çok cüzi ücretlere bilgisayar programları, yabancı dil gibi alanlarda kurs alabilmeniz mümkün.

Ayrıca İngilizce kursu ayanlar için de En İyi İngilizce Kursu Hangileri isimli yazımızı incelemesini tavsiye ederim. Ücretli ve ücretsiz İngilizce kursları veya Online ücretsiz İngilizce kursları hakkında aradığınız her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Başvurusu Nasıl Yapılır

Öncelikle şunu belirtelim; sanal asistanlık başvurusu nasıl yapılır diye araştıranlar için merak etmeyin her şehir için yapabilirsiniz. Çünkü adı üstünde sanal ortamdan vereceğiniz bir hizmet olduğu için illaki bulunduğunuz şehirde olması gerekmiyor.

Güzel anlaşılır bir CV hazırlayın. Geçmişte yapmış olduğunuz işlerden bahsedin ve deneyimlerinizi paylaşın. Sanal asistanlık ilanları için bu tür web sitelerine başvuru yaparak CV nizi ekleyin. Sanal asistana ihtiyaç duyan şirketler veya bireyler CV nizi inceleyerek size bu tür sanal asistanlık ilanlarından ulaşabilirler.

Ayrıca bulunduğunuz şehirdeki firmalar ile de yüz yüze görüşerek kendinizi anlatabilir sanal asistanlık iş başvurusunu yüz yüze de yapabilirsiniz.

Sanal Asistanlık İş İlanı Siteleri Nelerdir

Online asistanlık iş ilanları araştıranlar, en yaygın sanal asistanlık iş ilanı sitelerini sizler için araştırdık. Bu sitelere giriş yaparak, sanal asistanlık iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca kendi CV nizi oluşturarak iş verenlerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İş veren ve iş arayanların buluşturulduğu online asistanlık iş ilanları sitelerine örnek verecek olursak,

Sanal Asistanlık İş İlanlarından Bazıları Şunlardır;

 • Bionluk.com
 • Eleman.net
 • Linkedin
 • tr.jooble.org
 • Workindo.com
 • Freelancem.com
 • Yenibiris.com
 • Elemanonline
 • Secretcv.com
 • Kariyer.net

Sermayesiz para kazanma yolları arayanlar! Evden hiç çıkmadan para kazanmak isteyenler! Ya da boş zamanı olup ek iş yapmayı düşünenler! Dilerseniz İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir? isimli yazımızı inceleyebilir ve detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Hakkımda

Tüm ziyaretçilere merhabalar!

Ben Haktan Atasoy. SanalOfisRehberi'nin kurucusuyum.

Ofisler ve iş dünyasına ait bildiklerimi paylaşmak amacıyla bu websitesini kurdum. Aklınıza takılan sorular için sayfaların altında yer alan yorum kısmını kullanabilir ayrıca aşağıdaki butona tıklayarak bana mail gönderebilirsiniz. Genellikle 24 saat içinde cevap veririm.

Yorum yapın