Anasayfa » Mavi Diploma Nedir Nasıl Alınır [Mavi diploma veren üniversiteler]

Mavi Diploma Nedir Nasıl Alınır [Mavi diploma veren üniversiteler]

Eğer uluslararası geçerliliğe sahip bir diplomanız olsun istiyorsanız Mavi Diploma veren bir üniversiteden mezun olmanız şart. Yurt dışında eğitimine devam etmek isteyen veya çalışmak isteyenler;

Mavi diploma nedir?

Mavi diploma nasıl alınır?

Mavi diploma veren üniversiteler hangileri?

Mavi diploma hangi ülkelerde geçerlidir?

Mavi diploma avantajları nelerdir?

gibi sorularına cevap aramaktadır.

Bu yazımızda Mavi diplomaya dair bütün sorularınızın cevabını bulabileceksiniz…

Bu Yazının Alt Başlıkları Neler?

Mavi Diploma Nedir

Eğer mezun olduğunuz üniversite Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından belirtilen standartlara sahip ise Mavi Diploma alma imkanınız bulunuyor demektir. Ülkemizde bu standartları her üniversite sağlayamadığı için Mavi Diplomayı her üniversite mezunu alamaz.

Peki Mavi Diploma Nedir; Üniversitede aldığınız eğitimin Avrupa Birliği standartlarında verildiğini belgeleyen diplomaya denir. Kimi yerlerde Mavi Diploma yerine Diploma Eki diye de belirtilebilir. İngilizce olarak hazırlanır. Üniversiteden mezun olduğunuzda mezun olduğunuz mezuniyet belgesi ile birlikte verilir.

Mavi diploma sahibi iseniz; Avrupa’nın birçok ülkesinde ve Amerika’da rahatlıkla eğitim alabilirsiniz. Yine yurtdışında çalışma hayaliniz var ise mavi diploma bu konuda da size çok büyük katkı sağlar. Ülkemizde de mavi diploma sahibi olmak bazı firmalar ve işverenler tarafından bir avantaj olarak görülüyor.

Yurt dışında eğitim almak veya çalışmak isteyenler bu yüzden okuyacakları üniversiteyi seçerken muhakkak Mavi Diploma verip veremediğine dikkat etmeliler. Mavi diploma almak için tabi mezuniyet dışında başka şartlarda bulunmaktadır.

Şimdi mavi diploma nasıl alınır ve mavi diploma alma şartları nelerdir buna açıklık getirelim.

Mavi Diploma Nasıl Alınır

Mavi diploma alma şartları Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Üniversitede tercih ettiğiniz bölümün ne olduğu önemli değildir. Hatta yüksekokul mezunu olan bir kişide mavi diploma sahibi olabilir. Fakat birçok Avrupa ülkelerinde eş değerlere sahip bir yüksekokul bulabilmek biraz zordur. Bu yüzden daha çok lisans ve yüksek lisans mezunları mavi diplomanın avantajlarından yararlanabiliyor.

Mavi diploma nasıl alınır; ülkemizdeki mavi diploma veren üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olarak mavi diploma alabilirsiniz.

Mavi diploma alma şartları nelerdir; Mavi diploma alma şartı diğer adıyla diploma eki alma şartı ülkemizdeki tüm üniversiteler için aynıdır. Bu şartlar ise şu şekildedir;

  • YÖK tarafından belirlenmiş olan akademik süre hangisi ise o süre içerisinde üniversiteyi bitirmeniz gerekir. Örneğin 4 yıllık bir süre ise 4 yılda üniversiteyi bitirmek gerekir.
  • Staj, tez, teorik ve pratik derslerin hepsinden başarılı olmanız gerekir.
  • Bazı üniversiteler mavi diploma vermek için ayrıca kendisine başvuru yapılmasını ister. Mezuniyetinizle beraber adınıza mavi diploma düzenlenmesi için başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

Peki Türkiye de mavi diploma veren üniversiteler hangileridir? Her üniversite tarafından verilmediğini açıklamıştık. Şimdi ülkemizdeki mavi diploma veren üniversiteleri listeleyelim.

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir

Mavi diploma her üniversitede de verilmiyor. Eğer üniversite Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından belirlenen şartları taşıyor ve bu standartlarda eğitim veriyorsa Mavi Diploma yani Diploma Eki düzenleyebiliyor.

Eğer eğitim gördüğünüz üniversite mavi diploma veren üniversiteler içerisinde değil ise üzülmeyin!! Dikey Geçiş Sınavı ile dilerseniz mavi diploma veren üniversitelerden birisine geçiş yapma imkanınız var.

Listemizdeki üniversitelerin tüm bölümleri için mavi diploma alma hakkı bulunuyor. Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından belirlenen uluslararası eğitim standartlarına sahip Üniversiteler şunlardır;

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Adıyaman ÜniversitesiAfyon Kocatepe ÜniversitesiAdnan Menderes Üniversitesi
Anadolu ÜniversitesiAkdeniz ÜniversitesiAtatürk Üniversitesi
Atılım ÜniversitesiBahçeşehir ÜniversitesiBakırçay Üniversitesi
Balıkesir ÜniversitesiBaşkent ÜniversitesiBeykent Üniversitesi
Bilecik ÜniversitesiBilkent ÜniversitesiBilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
Bozok ÜniversitesiBülent Ecevit ÜniversitesiCelal Bayar Üniversitesi
Çağ ÜniversitesiÇanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiÇankaya Üniversitesi
Çukurova ÜniversitesiDokuz Eylül ÜniversitesiDumlupınar Üniversitesi
Düzce ÜniversitesiEge ÜniversitesiErciyes Üniversitesi
Fatih ÜniversitesiFırat ÜniversitesiGazi Üniversitesi
Gaziantep ÜniversitesiGaziosman Paşa ÜniversitesiGebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Gediz ÜniversitesiGümüşhane ÜniversitesiHacettepe Üniversitesi
Hacı Bayram Veli ÜniversitesiHava Harp Okuluİnönü Üniversitesi
İstanbul Üniversitesiİstanbul Aydın Üniversitesiİstanbul Arel Üniversitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesiİzmir Ekonomi Üniversitesiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Kadir Has ÜniversitesiKafkas ÜniversitesiKarabük Üniversitesi
Karadeniz Teknik ÜniversitesiKaramanoğlu Mehmetbey ÜniversitesiKırıkkale Üniversitesi
Kilis 7 Aralık ÜniversitesiKocaeli ÜniversitesiKoç Üniversitesi
Maltepe ÜniversitesiMarmara ÜniversitesiM.Akif Ersoy Üniversitesi
Mersin ÜniversitesiMuğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiMustafa Kemal Üniversitesi
Muş Alparslan ÜniversitesiNamık Kemal ÜniversitesiNevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
Niğde Ömer Halisdemir ÜniversitesiNişantaşı ÜniversitesiOkan Üniversitesi
Ondokuz Mayıs ÜniversitesiOrdu ÜniversitesiOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Özyeğin ÜniversitesiPamukkale ÜniversitesiSabancı Üniversitesi
Sakarya ÜniversitesiSelçuk ÜniversitesiSüleyman Demirel Üniversitesi
Trakya ÜniversitesiTED ÜniversitesiUludağ Üniversitesi
Uşak ÜniversitesiÜsküdar ÜniversitesiYaşar Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi

Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerlidir

Mavi diploma Amerikada geçerli mi? Hangi Avrupa ülkeleri mavi diplomayı kabul ediyor? Şimdi bu sorularınızın cevabını açıklayalım.

Mavi diploma 2022 itibariyle Amerika ve Avrupa Birliğine üye ülkelerde geçerlidir. Tabii ülkemizde de Mavi Diploma geçerli. Mavi diploma sahibi iseniz bu ülkelerde eğitim alabilir, iş imkanı bulabilir ve yurt dışına kolayca çıkabilirsiniz. Mavi diploma hangi ülkelerde geçerlidir? Aşağıdaki listemizde tek tek tüm ülkeler belirtilmiştir.

Mavi Diplomanın Geçerli Olduğu Ülkelerin Listesi

ABDAlmanyaAvusturya
BelçikaBulgaristanÇekya
DanimarkaEstonyaFinlandiya
FransaGüney KıbrısHırvatistan
Hollandaİrlandaİspanya
İsveçİsviçreİtalya
LetonyaLitvanyaLüksemburg
MacaristanMaltaPolonya
PortekizRomanyaSlovakya
SlovenyaYunanistan

Mavi diploma diğer adıyla Diploma Eki aldığınızda listemizdeki ülkelerde geçerliliğe sahiptir. Ancak bu ülkelerdeki üniversitelerden birini tercih etmeden önce mezun olduğunuz bölüm dersleri ile uyumlu olup olmadığını, başka başvuru şartları isteyip istemediğini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Mavi Diploma Avantajları Nelerdir

Mavi diplomanın avantajları nelerdir, mavi diploma ne işe yarar tabi merak edilen konuların başında. Bize ne faydası olacak kısaca değinelim.

Mavi Diploma Avantajlarından Bazıları Şunlardır;

  • Mavi diploma veren üniversiteler Uluslararası Eğitim Standartlarına uymak zorunda olduğu için buralarda alınan eğitim size daha fazla katkı sağlayacaktır.
  • Yurtdışına çıkış işlemleriniz mavi diploma sahibi iseniz daha kolay olacaktır.
  • Mavi diploma sahibi kişiler yurt dışında eğitimine daha kolay devam edebilir.
  • Yurt dışında çalışmayı düşünenler için Mavi Diploma büyük avantaj sağlar.
  • Ülkemizde de Mavi Diploma sahibi kişiler iş bulma konusunda daha şanslıdır.
  • Aldığınız eğitimin uluslararası eğitim platformunda bir çok ülke tarafından tanınması sağlanır. Öğrencinin başarı ve yeterliliği tarafsız bir şekilde ifade edilmiş olur.

Mavi Diploma İle Diploma Eki Arasında Fark Var Mı

Mavi diploma ile diploma eki arasındaki fark var mı diye merak edenler için kısaca bu konuya da değinelim.

Üniversiteden mezun olduğunuzda size diploma verilir. Eğer mezun olduğunuz üniversite mavi diploma veren üniversitelerden birisi ise ve mavi diploma alma şartlarını taşıyorsanız diplomanıza ek olarak Diploma Eki verilir. Resmi adı diploma eki olmasına rağmen bir çok kişi tarafından Mavi Diploma olarak bilinir.

Yani mavi diploma ile diploma eki arasında bir fark yoktur, aynı belgeyi ifade etmektedir.  

Mavi Diploma İle Yurt Dışında Çalışmak Mümkün Mü

Mavi diploma almak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan birisi de; mavi diploma ile yurt dışına çıkılır mı? Acaba mavi diploma ile yurt dışında çalışmak mümkün mü? gibi sorulardır.

Mavi diploma ile ABD ve Avrupa ülkelerine çıkmak daha kolaydır. Özellikle eğitim amacı ile gitmek istiyorsanız yurt dışı çıkış işlemleriniz kolaylıkla kabul edilir.

Mavi diploma ile yurt dışında çalışmak mümkün ancak mavi diploma tek başına size yurt dışında çalışma imkanı vermez. Mavi diplomanız ile yurt dışında eğitim görmeye başladıktan sonra çalışma imkanı bulabilirsiniz. Diğer yandan yurt dışında çalışma şartlarını taşıdığınızda mavi diploma uluslararası geçerliliğe sahip bir belge olduğu için size avantaj sağlayacaktır.

Mavi Diploma Hangi Bölümlerde Var

Hangi bölümlerde mavi diploma var? Hukukta mavi diploma veren üniversiteler, mavi diploma veren tıp fakülteleri, mavi diploma veren bölümler gibi bir çok soruya da cevap vermek istiyorum.

Öncelikle şunu belirtelim mavi diploma bölüm kısıtlaması olan bir belge türü değildir. Mavi diplomanın verilip verilmediği üniversitenin taşıdığı uluslararası eğitim standartlarına göre belirlenir. Üniversitedeki bölümlere göre değil.

Kısacası mavi diploma veren üniversitelerde istediğiniz bölümde eğitiminizi başarı ile tamamlayarak mavi diploma alabilirsiniz.

Dilerseniz En İyi İngilizce Kursu Hangileri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz en iyi ingilizce kursları hakkında işinize çok yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyerek daha sağlıklı gelecek planları yapmak için Swot Analizi Nedir başlıklı yazımızı muhakkak okumanızı tavsiye ederim. Böylece kişisel swot analizi örneğinizi yapabilirsiniz. Hatta çalışıyorsanız veya iş kurmayı düşünüyorsanız, işinizle ilgili de swot analiz örnekleri bulabilirsiniz. Sizlerde kendinize göre swot analizi yapabilirsiniz.

Hakkımda

Tüm ziyaretçilere merhabalar!

Ben Haktan Atasoy. SanalOfisRehberi'nin kurucusuyum.

Ofisler ve iş dünyasına ait bildiklerimi paylaşmak amacıyla bu websitesini kurdum. Aklınıza takılan sorular için sayfaların altında yer alan yorum kısmını kullanabilir ayrıca aşağıdaki butona tıklayarak bana mail gönderebilirsiniz. Genellikle 24 saat içinde cevap veririm.

Yorum yapın