Anasayfa » A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır [Başvuru formu, şartları ve maaşı]

A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır [Başvuru formu, şartları ve maaşı]

%100 yerli sermayeye sahip olan a101, 28 Mart 2008 tarihinde kurulmuştur. A101 online alışveriş (a101.com.tr) imkanı ile de bir çok a101 indirimli ürüne kolayca ulaşabilme imkanınız var.

Ayrıca her perşembe a101 kampanyaları bir çok insan tarafından sıkı bir şekilde takip edilmektedir. A101 aktüel katalogdaki veya a101 broşürlerindeki sınırlı sayıda gelen ve her hafta yenilenen a101 fırsat ürünleri tam bir bütçe dostu oluyor diyebilirim.

Bu Yazının Alt Başlıkları Neler?

Kurulduğu yıldan 2023 ‘e kadar bünyesinde birçok kişiye istihdam sağlamıştır. Şuanda da Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birisidir. Haliyle A101 iş başvurusu nasıl yapılır, A101 iş başvurusu nereden yapılır veya A101 çalışma şartları ve maaşları en çok araştırılan konulardandır. Çünkü hemen hemen her mahallede ulaşabileceğiniz A101 marketleri iş arayanlar için oldukça caziptir.

Bu yazımızda sizlere özellikle iş arayanlar için A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır?  A101 maaşları ne kadar? A101 çalışma şartları nelerdir? Burada çalışabilmek için A101 başvuru şartları nelerdir? Yine en çok merak edilen konulardan A101’de hangi pozisyonlar vardır ve tüm pozisyonlar için A101 çalışma saatleri nasıldır? gibi konuları açıklamaya çalışacağım.

Tabi bir işe girmek istiyorsanız ilk araştıracağımız konulardan birisi de çalışan yorumlarıdır. Bu yüzden A101 çalışan yorumları nasıl? Memnuniyet ne seviyede? Tüm detayları ile hepsini yazımızda bulabileceksiniz…

A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır

Hazırladığınız A101 başvuru formunu nereye teslim edeceksiniz? Size en yakın A101 de çalışmak için nasıl başvuru yapılmalıdır? Bir başka deyişle A101 iş başvurusu nereden yapılır?

Şöyle açıklayalım A101’de çalışmak isteyenlerin izleyebileceği birkaç tane başvuru yöntemi vardır.

 • İlk yöntem kurumun resmi internet sitesinden yani a101.com.tr adresinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. Kurumun resmi internet sitesi olan a101.com.tr adresine giriş yapın. Kariyer bölümüne giriş yaparak, kişisel bilgileriniz ile beraber çalışmak istediğiniz il ilçe pozisyonunu seçin. A101 iş başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup gönder butonuna tıkladığınızda başvurunuz kuruma iletilecektir.

Dilerseniz A101 İş Başvurusu Formu ismine tıklayarak direk kurumun sitesine bağlanabilir ve hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • İkinci yöntem Cv’nizi hazırlayarak herhangi bir a101 mağazalarından birisine bırakabilirsiniz. Bölge sorumluları tarafından çalışmak isteyen kişilerin A101 is başvurusu CV leri toplanır ve değerlendirilir. Eğer işe kabulünüz uygun görülürse, personel ihtiyacı olan mağazaya sizi yönlendirirler.
 • Üçüncü yöntem olarak ise a101 iş başvurusu İŞKUR üzerinden yapılabilmektedir. Eğer a101 is başvurusu işkur aracılığıyla yapmak istiyorsanız Türkiye İş Kurumu İŞKUR E-ŞUBE resmi internet sitesinden giriş yaparak form doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İnternet üzerinden değil de yüz yüze görüşmek istiyorsanız CV’nizi hazırlayarak İŞKUR’a kayıt yaptırabilirsiniz. Görüldüğü gibi İşkur’dan a101 e girmek de mümkündür.

(Not; eğer Türkiye İş Kurumu üzerinden herhangi bir iş pozisyonuna başvurmak veya işveren olarak ilan vermek istiyorsanız!!! İlk önce İŞKUR E-Şube’ ye kayıt yaptırarak üye olmanız gerekir. Üye Ol butonuna tıklayarak sizden istenen bilgileri doldurup, aydınlatma metinlerini onaylamalısınız. Böylece ücretsiz üye olabilir ve İşkur’dan A101 e girmek için işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.)

Tüm yönleriyle A101 iş başvurusu nereden yapılır, nasıl yapılır açıklamış olduk. Peki A101 İş Başvuru şartları nelerdir yada A101 de çalışmak için ne yapmalıyım? Şimdi de buna bir göz atalım.

A101 Başvuru Şartları Nelerdir

A101’de çalışmak istiyorsanız eğitim durumunuza, becerilerinize göre çalışmak istediğiniz pozisyonlara başvurabilirsiniz. Belirlenen şartlara uygun herkes A101 başvuru formu doldurarak başvuruda bulunabilir. Eğer A101 is başvurusunu idari kadroları için yapmak istiyorsanız bu durumda diğer pozisyonlara göre daha özel şartlar bulunmaktadır.

Bu bölümde A101 de çalışmak için ne yapmalıyım buna değineceğiz. Yani A101 Başvuru Şartları Nelerdir bir kaç madde ile açıklayalım. 

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
 • 18 Yaşından Büyük Olmak
 • Erkek Adayların Askerliğini Yapmış Olması ya da Askerlikten Muaf olması
 • Daha Önce Market ya da Hizmet Sektöründe Çalışmış Olmak Avantaj Sağlayacaktır
 • Esnek Çalışma Saatlerine Uyumlu Olmak
 • Yoğun İş Temposuna Ayak Uyduracak Güçte Olmak
 • En az lise mezunu olmak (İlköğretim mezunu başvurabilir ama dikkate alınmadığı belirtilmektedir.)
 • 30 Yaşından Büyük Olmamak
 • Adli Sicil Kaydının Temiz Olması
 • İletişim Becerilerinin ve İnsan İlişiklerinin Güçlü olması

A101’de çalışmanın dezavantajı yıllık izin hakkını kullanabilmek için 1 yıl çalışma zorunluluğu vardır. Hafta da bir gün izin hakkı bulunur. Ayrıca fazla mesai durumunda ek ücret verilmez.

Başvuru formu güncel bir şekilde ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Uygun şartları taşıyan adayların iş başvurularının kabul edilme olasılığı yüksektir.

A101 Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Firmaların iş başvurusunda bulunan adaylardan zorunlu olarak istedikleri evraklar bulunmaktadır. Evrakları temin etmek zor değildir. Fakat zaman zaman evrak içerikleri değişmektedir. Bir çok kişi ise A101 hangi belgeleri istiyor merak etmektedir. Bu yüzden kısaca bu konuya da açıklık getirmek istiyorum.

2023 A101 İş Başvurusu İçin Gerekli Evraklar şunlardır;

 • A101 Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi
 • İkametgâh Belgesi
 • Son Altı Ay İçerisinde Çekilmiş 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Adli Sicil Belgesi
 • Sağlık Raporu
 • Erkek Adaylar İçin Askerlik Durum Belgesi
 • Öğrenim Durumunu Belirten Belge

Diyelim ki A101 iş başvurusu için gerekenleri tamamladınız. Peki A101 işe alım süreci nasıl olacak. Size A101 başvuru sonucu ne zaman bildirilecek.

A101 İşe Alım Süreci Nasıl Olur

Öncelikle başvurunuzu tamamladığınız varsayalım. Yani A101 iş başvuru cv nizi veya A101 iş başvuru formunuzu teslim ettiniz. Yada bir diğer yöntem olan A101 başvurunuzu internet sitesi üzerinden yaptınız.

Bu durumda genellikle 3 güne kadar size bıraktığınız iletişim numaralarından dönüş yapılır ve görüşmek için çağırılırsınız. Görüşme yapmanızın ardından yine bir iki gün içerisinde sizle iletişime geçilerek A101 başvuru sonucunuz yani işe kabul edilip edilmediğiniz bildirilir.

Kısacası A101 işe alım süreci öyle çok uzun zaman alan bir durum değildir. Yani kısa sürede A101 iş başvuru sonucu öğrenmek mümkündür.

A101 İş Pozisyonları Nelerdir

Türkiye’nin en büyük zincir mağazasından bir tanesi olan a101 81 ilde ve ilçede faaliyet göstermektedir. Toplamda 11.000’den fazla marketi ile Türkiye’nin en çok kadın ve engelli personeli bulunan kurumsal bir şirkettir. A101 online mağaza olarak da hızla büyümektedir.

A101 iş ilanları ve A101 personel alımı hangi pozisyonlar için oluyor, A101 elaman alıyor mu şimdi bu konulara açıklık getirelim.

Eğer sizde a101 bünyesinde yer almak istiyorsanız a101 iş başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz pozisyonu yeteneklerinize, eğitim durumunuza veya kaldırabilecek olduğunuz iş yüküne göre başvuruda pozisyon tercihinizi yapabilirsiniz.

A101 İş Pozisyonları ve Görev Tanımları Şunlardan Oluşur;

 • A101 Bölge Sorumlusu (A101 Bölge Müdürü)
 • A101 Mağaza Müdürü veya Mağaza Sorumlusu
 • Mali İşler Sorumlusu (Muhasebe ve Finans)
 • İdari İşler Sorumlusu
 • Satın Alma Görevlisi
 • Satış Danışmanı
 • Reyon Görevlisi
 • A101 Kasiyer Görevlisi
 • A101 Depo Görevlisi gibi.

Şimdi A101 iş pozisyonları nelerdir? Görev tanımları nedir biraz daha detaylı açıklamaya çalışalım.

A101 Bölge Sorumlusu (A101 Bölge Müdürü)

Yetkili oldukları bölgedeki A101 mağazalarının personel alımı, idaresi, mağazaların alım satış işlemlerini koordine etmek A101 bölge sorumlusu kişilerin görevidir.

A101 elaman alımında da en etkin kişidir. Çünkü A101 is başvurusu CV ler bu kişilere gelir. Bölge sorumluları mahiyetindeki mağazalara alınacak personeli görüşme yaparak olumlu olması halinde işe kabul eder ve çalışacağı mağazaya yönlendirir.

Kısaca açıklamak gerekirse şirketin genel merkezi ile mağazalar arasındaki koordinasyonu sağlayan görevlilerdir.

A101 Mağaza Müdürü (A101 Mağaza Sorumlusu)

Perakende olarak hizmet veren mağazaların günlük işleyişini denetlemekle yükümlü olan kişiler A101 Mağaza Sorumlusudur. Mağaza da çalışan personelin denetimlerinden ve mağaza kadrolarını oluşturmaktan da sorumludur. Ürün bilgisi, stok yönetimi, müşteri ilişkileri gibi kısacası mağazada olan biten her şeyde A101 mağaza müdürünün sorumluluğu bulunmaktadır.

Mali İşler (Muhasebe ve Finans)

Üniversitenin ilgili lisans bölümünden mezun olunması birincil tercihtir. Genel muhasebe bilgisi ve yasal mevzuat bilgisi güçlü olmalıdır.  Bunun yanında bu mesleği hakkı ile yapabilmek için takipçi kişiliğe sahip ve iletişim yönünün güçlü olması gerekmektedir.

İdari İşler Sorumlusu

Çalışanların sorumluluklarını inceleyen personele idare destek sağlayan kişidir. İşin gereklerine uygun şekilde gerçekleştirilmesi için düzenleme yapar.

A101 Satın Alma Görevlisi

Satın alma görevi için herhangi bir üniversite şartı yoktur. Ama yine de üniversitenin muhasebe, finans, iktisat, işletme gibi bölümlerinden başvuru yapmak size ayrıcalık tanımaktadır. Satın alma görevinin tanımına gelince de bağlı olduğu firmanın belirlediği mal alımlarını gerçekleştiren, takibini yapan kişidir.

A101 Satış Danışmanı

Satış danışmanı görevini yapabilmek için bir üniversitenin pazarlama, iktisat ve işletme gibi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Satış danışmanı iş tanımına gelince de firmanın satacağı ürünün planlamasını yapmak. Ürünün tanıtımını yapmak. Müşterilerin ihtiyaçlarını belirlemek. Ürün satışı ve tanıtımını yapmak. Satışları takip etmek.

A101 Reyon Görevlisi

En az lise mezunu olunması gereken bu meslek a 101 de biraz yorucu olan görevlerden biridir. Görev tanımına gelince raflarda ki ürünlerin düzenlenmesinden sorumludur. Barkotların kontrollünü yapar. Tarihi geçen ürünleri belirler. Reyonların temizliğini sağlar. Ürünlerin stok durumuna göre takibini sağlar. Fiyat etiketlerini günceller.

A101 Kasiyer Görevlisi

A101 Kasiyer Görevlisi olarak çalışabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir. Ayrıca kasiyerlik mesleğini yapmak istiyorsanız milli eğitim bakanlığından onaylı sertifikanızın bulunması size büyük avantaj sağlayacaktır.

Bu sertifikanın içeriği ise şöyledir:

 • Ticari Belgeler Eğitimi
 • Ticari Defterler Eğitimi
 • Post Makinası Kullanımı
 • Yazar Kasa Kullanımı
 • Bilgisayar Kelime işlemci
 • Tablo Eğitimi gibi.

Kasiyerin görev tanımına gelince mağaza da müşteri ödemelerinden kasiyer sorumludur. Kasa açılışını ve kasa kapanışını A101 kasiyer görevlisi gerçekleştirmektedir.

A101 Depo Görevlisi

Depo görevlisi alımlarında eğitim şartı en az ilkokul mezunu olmak. Yoğun çalışma şartlarına uyumlu olabilmek. Depo Görevlisinin görev tanımı da şu şekildedir. Depoda ki ürünlerin sayımı ile ilgilenir. Depoda ki malların düzenini sağlar. Stokta ne kadar ürün var onları belgeler. Deponun düzeni ve temizliği A101 depo görevlisinin sorumluluğundadır.

A101 Personel Çalışma Saatleri

A101 saat kaçta açılıyor, a101 kapanış saati ne zaman, a101 calısma saatleri nasıl şimdi bu konu hakkında bilgiler paylaşalım.

İlk olarak a101 ne zaman açılıyor derseniz, genellikle tüm mağazalarında a101 açılış saati sabah 09:00‘ dur. A101 kapanış saati ise akşam 21:30 şeklindedir. Bazı bölgelerde şartlara göre a101 açılış kapanış saatleri değişebilmektedir. Tabi ki bu mağazaların açılış saatidir.

Bir de çalışan personelin bu açılış saatinden önce mağazada olması gerekmektedir. O yüzden A101 personel çalışma saatleri mağaza açılış kapanış saatlerinden farklı olmaktadır.

Peki A101 de kaç saat çalışılıyor? Sabah vardiyasında çalışacak olan kişinin sabah 09:00 dan önce 08:30 gibi mağazada olması gerekmektedir. Yine akşam 21:30 olan kapanış saati personel için geçerli değildir. Kasa sayımı, Reyon düzeni, temizlik yapılmasıyla personelin çıkış saati akşam 22:30 bulabilmektedir.

A101 mesai saatleri şu şekildedir. Personeller iki vardiya şeklinde çalışmaktadırlar.

 • Sabah vardiyası 08:30 başlar. Çıkış saati 16:30 dur.
 • Akşam vardiyası 13.30 başlar. Çıkış saati 21:30 dur. (Ancak bazı zamanlar 22:30 a kadar uzayabildiği belirtilmektedir.)

Hafta içi ve hafta sonu a101 çalışma saatleri değişmez. 

Milli veya Dini bayramların olduğu resmi tatil günlerinde çalışan personele ek mesai ücreti verilir. Normal günlerde fazla çalışan personele fazla çalıştığı saat karşılığında ek mesai ücreti verilmiyor. Bunun yürüne bir sonraki günlerde çalıştığı saat kadar eksik çalışması sağlanarak telafi ediliyor.

Ayrıca a101 kampanyalarının ve a101 indirimli ürünlerin yenilendiği her perşembe günleri mağaza çalışanlarının da en yoğun çalıştığı anlardır. Çünkü a101 aktüel katalog ve afişlerle müşterilere duyurulan a101 fırsat ürünleri sınırlı sayıda geldiği için mağaza açılır açılmaz aşırı bir yoğunluk olmaktadır. Yoğun günlerde a101 mesai saatlerinde artış olabilir.

A101’de Part Time Çalışmak

Okul saatleri dışında çalışmak isteyen öğrenciler ya da çalışma saati sadece part time uygun olan kişiler a 101 de part time olarak işe başlayabilirler. Haftalık 45 saat olan çalışma süresi part time da haftalık 30 saate düşmektedir. A101 de part time çalışan bir personel ayda ortalama 6.000 TL – 7.000 TL arasında maaş alabilmektedir.

Ancak bir çok bölgede part time çalışma sisteminin uygulanmadığı bilgisini aldığımı söylemeliyim.

A101 Personel Maaşları

A101 personel maaşları asgari ücret oranında belirlenerek ödenmektedir. Hızla artan enflasyondan dolayı 2023 Ocak ayında asgari ücrete yapılan yüzde 54,5 zam, a101 personel maaşını da artırmıştır. 2023 Ocak ayından itibaren a101 çalışan maaşları aşağıdaki gibidir.

2023 A101 Maaşları Şu Şekildedir;

 • Bölge Sorumlusu Maaşı: 17.000
 • Mağaza Müdürü Maaşı: 13.500 TL
 • Mali İşler (Muhasebe – Finans): 12.000 TL
 • İdari İşler Sorumlusu: 10.500 TL
 • Satın Alma Görevlisi: 8.500 TL
 • Satış Danışmanı: 8.500 TL
 • Reyon Görevlisi: 8.500 TL
 • Kasiyer: 8.500 TL
 • Depo Görevlisi: 8.500 TL

Ayrıca çalışanların maaşına ek olarak yemek, yol yardım ve ciro primi gibi ek ücretler verilmektedir. Bu verilen ücretler yaklaşık 2.500 TL yi bulmaktadır.

Yani net kazancı belirlemek için belirtilen maaş miktarlarına 2.500 TL daha ekleyebilirsiniz. Pozisyonlara göre ciro prim miktarı artmaktadır. 

Ayrıca a101 de çalışacak personelin Deniz Bank da hesap açtırması zorunludur. Çünkü a101 çalışanlarına maaş ödemesini Deniz Bank üzerinden gerçekleştirmektedir.

A101 Deneme Süresi Var Mıdır?

İşe girmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi de A101 deneme süresi var mı ve A101 sigorta yapıyor mu? Hemen bu konulara da açıklık getirelim.

Tabi bir çok özel işte olduğu gibi A101 de deneme süresi var. Maksimum 2 ay kadar sürüyor. Üstelik deneme süresi boyunca kaç gün çalıştı iseniz tüm günlerin ücreti ödenmek zorundadır.

Ayrıca A101 sigorta yapıyor mu diye merak edenler için; elbette tüm çalışanlarının sigorta ödemelerini yapmak zorundadır diye ifade etmiş olalım.

A101 Personel İzin Günleri

Doğal olarak a101 de çalışmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de A101 personel izin günleridir. Perakende bir mağaza olmasından dolayı haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Ayrıca hafta sonu yoğunluğundan kaynaklı olarak personele izin günlerini özel durumlar haricinde genelde hafta içi kullandırmaktadır.

Hafta da 1 gün izin hakkı bulunan personelin özel durumlar haricinde başka izin kullanma hakkı yoktur. 1 yılını dolduran personelin 14 güne kadar senelik izin hakkı vardır.

Şunu da belirtmek isterim. A101 çalışanları ile yaptığımız görüşmede; fazla çalıştıkları mesai durumlarında, çalıştıkları saat kadar bir sonraki günlerde izin verildiği belirtilmektedir.

A101 İletişim Numarası

Eğer sorularınız için a101 müşteri hizmetleri aramak istiyorsanız. Yada a101 iletişim numarası nedir? diye merak ediyorsanız;

A101 müşteri hizmetleri telefon numarası 0850 808 2 101 şeklindedir.

Ayrıca internet üzerinden a101 müşteri hizmetleri direk baglanma imkanınız da var. Bunun için a101.com.tr adresinden Bize Ulaşın bölümünden Çözüm Merkezine Bağlanın seçeneğine tıklamanız yeterli. Çözüm merkezi ve Whatsapp destek hattından sorununuzu iletebilirsiniz. 

A101 Çalışan Yorumları

Ekşi sözlük, şikayetvar.com gibi internet kaynaklarına bakıldığında A101 çalışan yorumlarının çok iç açıcı olduğunu söyleyemem. En büyük eleştiri ise şirketin bu kadar büyümesine rağmen çalışanlarına verilen değerin az olduğu yönündedir.

Yine a101 çalışan yorumlarına bakıldığında çalışma saatlerinin bazen uzun sürmesi, maaşların yetersiz bulunması da şikayet konularındandır.

Her ne kadar bu yönde eleştiriler çok olsa da A101 mağazalarındaki personellerle yüz yüze yaptığımız görüşmelerde; a101 de çalışmaktan memnun musunuz diye sorduk. İşini seven ve çalışmaktan memnun olan personel sayısı da oldukça çok sayıda olduğunu söyleyebilirim.

Özellikle A101 maaşlarına ek olarak verilen yemek, yol yardım ve ciro primi gibi gelirler personelin maaşını arttırdığı için memnun edici olmuş. En az kazanan personelin 7.000 TL civarında maaşı olduğu belirtiliyor.

Yani a101 de çalışmak bir çok kişi için iyi bir seçenek gibi görünmektedir.

A101 Sahibi Kimdir

Yine en çok merak edilenlerden birisi olan A101 in sahibi kimdir, a101 kime aittir veya a101 ne zaman kuruldu kısaca açıklayalım. Yaklaşık 11 bin üzerinde mağazası bulunan A101 Yeni Mağazacılık A.Ş. %79,21 oranı ile Turgut Aydın Holding‘e aittir. Ayrıca A101 kuruluş tarihi ise 28 Mart 2008 olarak belirtilmektedir.

A101 Kurumsal yapısına baktığınızda; Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Aydın ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak Ayhan AYDIN belirtilmektedir. A101 üst düzey yöneticisi yani CEO’ su ise Cem MALTAŞ’ tır.

Dilerseniz Trendyol Kurye Nedir isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz. Böylece Trendyol Express ve Trendyol Go hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kendi işinin patronu olmak isteyenler için ise İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Şahıs Şirketi Kurmak isimli yazılarımızı okumasını tavsiye ederim. Hayalinizdeki işi kurmak belki de çok kolaydır.

Hakkımda

Tüm ziyaretçilere merhabalar!

Ben Haktan Atasoy. SanalOfisRehberi'nin kurucusuyum.

Ofisler ve iş dünyasına ait bildiklerimi paylaşmak amacıyla bu websitesini kurdum. Aklınıza takılan sorular için sayfaların altında yer alan yorum kısmını kullanabilir ayrıca aşağıdaki butona tıklayarak bana mail gönderebilirsiniz. Genellikle 24 saat içinde cevap veririm.

Yorum yapın