Anasayfa » Sanal Ofis Nedir [Türkiye’deki En İyi Sanal Ofis Firması Hangisi]

Sanal Ofis Nedir [Türkiye’deki En İyi Sanal Ofis Firması Hangisi]

Sanal ofis nedir? Ülkemizde hizmet veren Türkiye’deki en iyi sanal ofis firmaları hangileridir? Özellikle yeni iş kurmak isteyenlerin en çok merak ettiği; Sanal ofis yasal mı, sanal ofis nasıl kurulur veya sanal ofis nasıl kiralanır? gibi konuları detaylı olarak açıkladım.

Ayrıca sanal ofis kiralama nasıl olur ve en ucuz sanal ofis kiralayan firmalar hangileridir.  Yazımızda bu konuda da önemli bilgiler bulacaksınız.

Yine en çok araştırılan veya merak edilen konulardan birisi; sanal ofis avantajları ve sanal ofis dezavantajları neler olabilir?

Yani bu yazımda sanal ofisler hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını detaylı bir şekilde verdim. Yazımın ilk kısmında ise sanal ofis kiralama hizmeti sunan firmaları bulabileceksiniz. Ayrıca sundukları hizmetler ve lokasyonları ile ilgili de bilgiler verdim.

Yine de aklınıza takılan olursa bu sayfanın altında yer alan yorum kısmından aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Kısa sürede cevaplamaya çalışırım.

Hazırsanız başlayalım ve adım adım gidelim.

Bu Yazının Alt Başlıkları Neler?

Sanal Ofis Nedir?

Sanal Ofis Nedir; bu alanda kiralama hizmeti veren firmalar tarafından, sizin hizmetinize sunulmuş, yaptığınız iş ya da faaliyetlerle ilgili yasal adres gösterebileceğiniz, aynı zamanda sizin adınıza çağrı yanıtlama, kargo, e-posta gibi sekretarya görevlilerini yürüten eğitimli bir personelin bulunduğu yeni nesil ofis konseptidir.

 • İnternet hızının çok yüksek seviyelere gelmesi, hemen hemen herkes tarafından ulaşılabiliyor olması,
 • Dünyadaki teknolojik gelişmeler,
 • Z kuşağının dinamik yapısı, araştırmacı, yeniliklere açık bir nesil olması,
 • Birçok alanda yapacağınız işlerle ile ilgili online kurslar başta olmak üzere istediğiniz eğitimi kolayca alabilmeniz,

gibi faktörler neticesinde 21.yüzyılda yeni iş tanımları ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler Serbest Çalışanlar (freelancer), evden çalışanlar (home-office) veya girişimciler (start-up) gibi iş dünyasında yeni kategoriler ve yeni çalışma alanları oluşmasını sağlamıştır.

Şehirlerdeki nüfus artışı sebebiyle yerleşim alanları artık ihtiyaçlara cevap vermekte zorlanmaktadır. Bu durum ev veya iş yeri almak isteyenlere yüksek rakamlar ödemek zorunda bırakmıştır. Doğal sonucu olarak kiralara da bu durum yansımaktadır. AYrıca pandemi sürecinin de ekonomiye olumsuz etkileri oldu. Mobilya, bilişim ve iletişimde kullanılan teknolojik araçların maliyetlerinde önemli artışlar oldu.

Kimi insanlar bu yüksek maliyetlere katlanıp özel ofisini açarak iş faaliyetlerini yürütmektedir. Kimileri ise özel ofisin getirdiği konfor ve rahatlıktan fedakarlık yapıp, maliyetlerin düşürülmesini daha önemli görmektedir.

Co-working spaces olarak da adlandırılan ortak çalışma prensibi artık tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Bu kapsamda Ortak Çalışma Alanlarını etkin kullanma mantalitesi ülkemizde de hızla benimsenmiştir. Sanal Ofis Kiralama anlayışı, ortak çalışma alanlarını etkin kullanmanın en iyi göstergelerinden biridir. Kişilere sağladığı fayda ve memnuniyet derecesi ise maksimum düzeylerdedir.

Her ne kadar sanal ofis olarak adlandırılsa da tabi ki prestijli bir yerde  fiziki olarak var olan bir tane ofis bulunmaktadır. Bu ofiste işinizle ilgili sekretarya görevlerini yerine getirebilecek eğitimli bir personel görev yapmaktadır.

Bu sayede kartvizitinizde prestijli bir adres gösterebilirsiniz. Randevularınızdan tutun, bütün evrak, posta veya fax gibi işlerde de sizin adınıza bunu takip eden bir kişi bulunduğu için planlı ve düzenli bir hizmet alabiliyorsunuz. Tabi ki en büyük sanal ofis avantajlarından biri de bütün bu hizmetlere oldukça ucuz bir maliyete sahip oluyorsunuz.

Diyelim ki çalışmış olduğunuz firma ya da kişilerle toplantı yapmanız gerekti. Bunun için de kaygılanmanıza gerek yok. Çünkü tam donanımlı sanal ofislerde çay veya kahve gibi ikramlar eşliğinde bunu yapabilmeniz mümkün.

Sanal Ofis tercihi yeni başlayan startup şirketler ve çalışan sayısı az olan şirketler için de biçilmiş kaftan diyebiliriz. Çalışanları home ofis konseptte çalışan kişiler. (ki bu durum pandemi süreci ile birlikte oldukça yaygınlaştı). Çalışanları sürekli olarak sahada olan şirketler! Sizler için de bulunmaz bir nimet olduğunu söylemek mümkün.

Çünkü bazı iş dallarında ofise çok az uğranmaktadır. Ancak yasal gereklilikler nedeniyle bir iş adresi göstermek için ofis tutup, boş ofise kira ödemek zorunda kalıyorsunuz. Halbuki sanal ofis kiralama çözümü ile bunun üstesinden gelmeniz mümkün. Bu yüzden tüm dünyada hızlıca yayılıyor. Ülkemizde de en iyi sanal ofis kiralama hizmeti sunan firma sayısı oldukça yüksek. Ayrıca bunların sayısı ve hizmet verdiği şehirler sürekli artış göstermektedir.

Peki en iyi sanal ofis firmaları hangileri? Sanal ofis fiyatlarına bakıldığında en ucuz sanal ofis firması hangisidir? Ayda 100 TL sanal ofis ücretleri olur mu?

Türkiye’nin En İyi Sanal Ofis Firmaları ve Sanal Ofis Fiyatları

Tüm dünyada, maliyetleri büyük oranda düşürmesi sebebiyle çok hızlı bir şekilde bireysel kullanım alanlarından, ortak kullanım alanlarına doğru yönelme vardır.

Ülkemizde de bu farkındalıkla beraber Sanal Ofis kiralama hizmeti veren firmalar kurulmuştur. Her geçen gün bu firmaların sayısında artış yaşanmaktadır. Firmalar tarafından verilen ofis hizmetleri başta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerdi. Sonra firmaların kendilerini geliştirmesi ve kapasitelerini arttırmaları ile diğer illerimizi de kapsamaya başlamıştır.

Peki sanal ofis kaç TL den başlar? Her bütçeye hitap edebilmek adına ayda 100 TL sanal ofis ücretleri üzerinden kiralama hizmeti veren firmalarımız bulunuyordu. Bunlara Olmadık Ofis ve Regus gibi firmaları örnek verebiliriz. Ancak yaşanan ekonomik krizlerin, artan elektrik, doğalgaz gibi fatura maliyetlerinin  sanal ofis şirketlerini de etkilediğini söyleyebilirim. Bu nedenle ayda 100 TL sanal ofis kiralamak pek mümkün gözükmüyor. En uygun sanal ofis ücretleri bulunduğu konuma göre aylık 250 TL‘ den başlamaktadır.

Türkiye’deki En iyi sanal ofis firmalardan bazıları şunlardır;

 • PLAZA CUBES
 • eOfis
 • WORKINTON
 • REGUS
 • SERVCORP
 • KAMARA OFİS
 • ENDLESS OFFICE
 • OFFICE İSTANBUL
 • OLMADIK OFİS
 • LEVENT OFİS

Şimdi sanal ofis hizmeti verme konusunda veya sanal ofis işletmeciliğinde öne çıkmış, en iyi sanal ofis firmalarına ve sanal ofis fiyatlarına  detaylı olarak göz atalım.

En ucuz sanal ofis hangisi? Online sanal ofis kiralama var mı? Hangi hizmetleri veriyorlar? Seçim yapmanızda size büyük katkısı olacaktır.

1. PLAZA CUBES

Ülkemizde hizmet veren en iyi sanal ofis işletmeciliğinden birisidir. Başlıca hizmetleri; prestijli bir konumda yasal adres sanal ofis. Sizin isminizle çağrılara cevap verme. Kargo veya yasal tebligatları teslim alma. Aylık ofis ve toplantı odası kullanım hakkı. Sınırsız çay, kahve ve sürpriz ikramlar. Ayrıca depozito talep etmemektedir. Firmadan hizmet alanların yorumları incelendiğinde yüksek bir memnuniyet derecesine sahip.

Plaza Cubes, 3 yurtiçi ve 1 yurtdışı olmak üzere 4 şehirde hizmet veriyor. Sanal Ofis Ankara, Sanal Ofis İstanbul ve Sanal Ofis İzmir yurtiçi, Sanal Ofis Düsseldorf ise yurtdışı hizmet verdiği yerler. Ayrıca seçtiğiniz bir lokasyonda, online sanal ofis kiralama imkanınız da var. Bunun için firma ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

1.000 TL den başlayan Adres paket ve 2.200 TL den başlayan  Coworking paket şeklinde iki adet sanal ofis paketi,

1.500 TL den başlayan Gold paket ve 2.500 TL den başlayan Gold Plus paket şeklinde iki adet de ofis kullanımlı sanal ofis paketi bulunmaktadır.

AVRUPA YAKASI SANAL OFİS LOKASYONU

 • FERKO SIGNATURE Sanal Ofis Levent 1.000 TL
 • SUN PLAZA Sanal Ofis Maslak 850 TL
 • METROCITY İŞ MERKEZİ Sanal Ofis Levent 850 TL
 • NİDAKULE LEVENT Sanal Ofis Levent 950 TL
 • PAPİRUS PLAZA Sanal Ofis Kağıthane 600 TL
 • TEKFEN TOWER Sanal Ofis Levent 1.150 TL

SANAL OFİS ANADOLU YAKASI LOKASYONU

 • QUICK TOWER Sanal Ofis Kozyatağı 850 TL
 • CESSAS PLAZA Sanal Ofis Ümraniye 750 TL
 • PALLADIUM Sanal Ofis Ataşehir 850 TL
 • ALİANZ TOWER Sanal Ofis Kozyatağı 850 TL

SANAL OFİS ANKARA LOKASYONU

 • VIA FLAT Sanal Ofis Söğütözü 850 TL
 • PARAGON TOWER Sanal Ofis Çukurambar 906 TL

SANAL OFİS İZMİR LOKASYONU

 • MİSTRAL Sanal Ofis Bayraklı 850 TL

2. eOFİS

Ülkemizde sanal ofis hizmeti alanında lokasyon sayısı ve kapsadığı iller göze alındığında en çok tercih edilen firmalardan biridir. İstanbul Sanal Ofis, Ankara Sanal Ofis, İzmir Sanal Ofis, Adana Sanal Ofis, Antalya Sanal Ofis, Bursa Sanal Ofis, Konya Sanal Ofis, Gaziantep Sanal Ofis, Kayseri Sanal Ofis, Diyarbakır Sanal Ofis, Muğla Sanal Ofis, Kocaeli Sanal Ofis ve Mersin Sanal Ofis olmak üzere Toplam 58 adet lokasyonu bulunmaktadır.

İhtiyaç halinde ön rezervasyon yapılarak tüm ofislerinde toplantı odası imkanı bulunmaktadır. Ayrıca kısa süreli ofis kullanımı imkanı da var. Bu ofislerin farklı farklı illerde olması; iş seyahatine çıkan veya farklı illerde müşterileri ile görüşmek durumunda olan kişiler için çok büyük avantaj sağlıyor. 32 adet A plazada ücretsiz olarak business lounge kullanımı. Tüm gün çay, kahve, su veya atıştırmalıklar gibi ikramlar sunulması. eOfis firmasının müşterilerine sunduğu ayrıcalıklardan biridir.

Sanal Ofis kiralama bedeli aylık 600 TL den başlamaktadır. Yasal adres sanal ofis. Posta ve kargo takibi. Telefon hattı tahsisi ve çağrı karşılama hizmeti. Tüm lokasyonları kullanma fırsatı. 4000 + network erişimi ve yüksek hızda fiber internet. Ücretsiz sıcak içecekler, su ve temizlik gibi hizmetler sunulmaktadır.

Aylık 450 TL ödediğiniz durumda ise toplantı odası ve seminer salonu kullanım imkânı vermektedir.

eOfis; üyelerine özel kullandığın kadar öde mantığı ile kolaylıklar sağlamaktadır.  Modern bir ofis veya tam donanımlı toplantı salonuna ihtiyacınız oldu. Bunları da  saatlik, günlük veya haftalık olarak kiralayabiliyorsunuz. Üstelik güncel fiyatlarından % 50 indirimli faydalanabilirsiniz.  Ayrıca online sanal ofis kiralama imkanınızda bulunmaktadır. Sizden istenen evrakları ve ödemenizi mail yoluyla gönderebilirsiniz.

AVRUPA YAKASI SANAL OFİS LOKASYONU

 • Levent Loft – Levent Sanal Ofis
 • Nurol Tower – Şişli Sanal Ofis
 • Tomtom Garden – Beyoğlu Sanal Ofis
 • Ataköy Towers – Ataköy Sanal Ofis
 • Cevizlibağ – Zeytinburnu Sanal Ofis
 • Fatih Plaza – Fatih Sanal Ofis
 • Rumeli Plaza – Nişantaşı Sanal Ofis
 • Allure Tower – Avcılar Sanal Ofis
 • Aqua Florya – Florya Sanal Ofis
 • Platform – Merter Sanal Ofis
 • Balat – Balat Sanal Ofis
 • Axis İstanbul – Bayrampaşa Sanal Ofis
 • Sıraevler – Beşiktaş Sanal Ofis
 • Papirus Plaza – Kağıthane Sanal Ofis
 • Quasar – Mecidiyeköy Sanal Ofis
 • Trump Towers – Şişli Sanal Ofis
 • Beybi Giz – Maslak Sanal Ofis
 • Blackout – Şişli Sanal Ofis
 • Akbatı – Bahçeşehir Sanal Ofis
 • Vialand – Eyüp Sanal Ofis
 • EGS Business Park – Yeşilköy Sanal Ofis
 • Mall of İstanbul – Başakşehir Sanal Ofis
 • Skyport – Beylikdüzü Sanal Ofis
 • Villa Fenerion – Fener Sanal Ofis
 • Now Bomonti – Şişli Sanal Ofis
 • Grand Pera – Beyoğlu Sanal Ofis

SANAL OFİS ANADOLU YAKASI LOKASYONU

 • Ağaoğlu My Newwork – Ataşehir Sanal Ofis
 • Metropol İstanbul – Ataşehir Sanal Ofis
 • Bahariye Plaza – Kadıköy Sanal Ofis
 • Ark 399 – Bağdat Sanal Ofis
 • Hukukçular Towers – Kartal Sanal Ofis
 • Exen İstanbul – Ümraniye Sanal Ofis
 • Emaar Square – Üsküdar Sanal Ofis
 • Ritim İstanbul – Cevizli Sanal Ofis
 • Yalı eOfis – Beykoz Sanal Ofis
 • Pendik Varyap – Pendik Sanal Ofis
 • Kavala Köşkü – Bağdat Caddesi Sanal Ofis
 • Ets Plaza – Küçükyalı Sanal Ofis
 • Akasya Tower Residence – Acıbadem Sanal Ofis
 • Flora Suite Office – Kozyatağı Sanal Ofis
 • Mesa Koz – Kozyatağı Sanal Ofis
 • Buyaka 12 – Ümraniye Sanal Ofis
 • Kuriş Kule – Kartal Sanal Ofis

SANAL OFİS ANKARA LOKASYONU

 • YDA Center – Söğütözü Sanal Ofis
 • Next Level – Sanal Ofis Söğütözü
 • Koç Kule – Söğütözü Sanal Ofis
 • Tepe Prime – Çankaya Sanal Ofis

SANAL OFİS İZMİR LOKASYON

 • Folkart Towers – Bayraklı Sanal Ofis

SANAL OFİS ADANA LOKASYON

 • Semih Rüstem İş Merkezi – Seyhan Sanal Ofis

SANAL OFİS ANTALYA LOKASYONU

 • Remel Plaza – Muratpaşa Sanal Ofis

SANAL OFİS BURSA LOKASYONU

 • Ofis+ – Nilüfer Sanal Ofis

SANAL OFİS DİYARBAKIR LOKASYONU

 • Liva Plaza – Diyarbakır Sanal Ofis

SANAL OFİS GAZİANTEP LOKASYONU

 • Koluman Tower – Şehitkamil Sanal Ofis

SANAL OFİS KAYSERİ LOKASYONU

 • Ofisim Kayseri – Kocasinan Sanal Ofis

SANAL OFİS KOCAELİ LOKASYONU

 • Arastapark AVM – İzmit Sanal Ofis

SANAL OFİS KONYA LOKASYONU

 • Kule Plaza – Selçuklu Sanal Ofis

SANAL OFİS MERSİN LOKASYONU

 • Global İş Merkezi – Yenişehir Sanal Ofis

SANAL OFİS MUĞLA LOKASYONU

 • Bodrum Sanal Ofis

3. WORKINTON

WORKINTON firması ülkemizde 21 noktada, yurtdışında ise sadece Katar’da lokasyonu bulunmaktadır. En büyük artılarından birisi hizmet verdikleri şehirlerin en prestijli lokasyonlarında bulunmalarıdır. Bu sebeple workinton sanal ofis fiyatları en çok araştırılanlardan birisidir.

Ofislerin kolay ulaşım imkanı olan noktalarda kurulu olması. Otopark sorunu olmaması. Tüm ofis dizaynlarının modern ve çok beğenilir durumda olması. Gün boyu taze kaliteli çay, kahve ve ikramların limitsiz olarak verilmesi. Çalışanlarının güler yüzlü ve samimi olması. Workinton sanal ofis hakkında yapılan yorumlara bakıldığında en çok puan toplayan özellikleridir. Üstelik bu olumlu yorumlar hizmet verdiği tüm şubeler için geçerli. Bu durum kurumsallık anlamında ne kadar kaliteli olduklarının da göstergesidir.

Çağrılarınızın İngilizce veya Türkçe olarak deneyimli bir ekip tarafından karşılanması. Tüm şubelerinde coworking alanlarından faydalanabilme. Sekreterlik, kargo karşılama ve ihtiyaç olduğunda toplantı odalarından faydalanma. Hızlı internet, kilitli dolap ve güvenlik. Ayrıca dinlenme alanı gibi müşterilerine birçok alanda hizmet sunmaktadır.

Workinton sanal ofis fiyatları aylık 800 TL ile başlamaktadır. Sanal Ofis kiralama bedelleri, istediğiniz hizmetlere veya lokasyonlara göre değişmektedir. Kendilerine güvenin göstergesi olarak; kişilere istediğiniz zaman tercih ettiğiniz herhangi bir şubesinde 1 günlük ücretsiz olarak çalışma imkanı tanımaktadır. Dilerseniz bu imkandan faydalanarak firma hakkında ofis hizmeti alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Workinton sanal ofis İstanbul Avrupa Yakası ve sanal ofis İstanbul Anadolu Yakası başta olmak üzere büyük şehirlerde hizmet vermektedir. Workinton sanal ofis fiyatları lokasyonlara göre değişmektedir. Bu lokasyonlar şunlardan oluşmaktadır.

SANAL OFİS AVRUPA YAKASI LOKASYONU

 • Levent 199 Plaza Şişli Sanal Ofis
 • Workinton Maçka Nişantaşı Sanal Ofis
 • Maslak Veko Giz Plaza Sarıyer Sanal Ofis
 • Workinton Galata Beyoğlu Sanal Ofis
 • Sapphire AVM Kağıthane Sanal Ofis
 • Güneşli Balance Bağcılar Sanal Ofis
 • Carousel AVM Bakırköy Sanal Ofis
 • Lotus Nişantaşı Sanal Ofis
 • Lotus Ulus Beşiktaş Sanal Ofis

SANAL OFİS ANADOLU YAKASI LOKASYONU

 • Workinton Buyaka Ümraniye Sanal Ofis
 • En Plaza Ümraniye Sanal Ofis
 • Workinton Kadıköy Sanal Ofis
 • Workinton Kozyatağı AND Ataşehir Sanal Ofis

SANAL OFİS ANKARA LOKASYONU

 • Via Flat Plaza Söğütözü Sanal Ofis
 • Next Level AVM Çankaya Sanal Ofis

SANAL OFİS İZMİR LOKASYONU

 • Bayraklı Tower Sanal Ofis
 • Ege Perla Konak Sanal Ofis
 • Urla Surf House Urla Sanal Ofis

SANAL OFİS BURSA LOKASYONU

 • Workinton Nilüfer Sanal Ofis

SANAL OFİS MUĞLA LOKASYONU

 • Workinton Akyaka Sanal Ofis

4. REGUS

Regus firması, ofis alanında hizmet veren en büyük firmalarından biri. Ülkemizde ise İstanbul Sanal Ofis, Ankara Sanal Ofis, İzmir Sanal Ofis, Bursa Sanal Ofis, Adana Sanal Ofis ve Gaziantep Sanal Ofis olmak üzere toplam 22 adet şubesi var.

‘Her Yerde, Her İşletme İçin’ Sloganı ile küresel ölçekte dünyanın bütün büyük şehirlerinde hizmet vermeye çalışmaktadır. Eğer çalışma alanınız yurtdışını da kapsıyorsa. Sık sık yurtdışına çıkmak veya orada da faaliyetlerde bulunmak durumundaysanız. Regus sizin için doğru bir tercih olabilir. Dünya çapında hizmet vermesi sebebiyle  binlerce lokasyondan birisini iş yeri adresi olarak alabilirsiniz. Ayrıca hiçbir ek ücret ödemeden adresinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

2,5 milyonluk bir üyeye sahip. Çoğu üyesinin global firmalardan olması. İyi bir networking imkanı sunması. Müşteriler tarafından çok tercih edilme sebeplerindendir.

Regus firması ile ilgili; firmanın müşterileri ile yaptıkları sözleşmede yeterince şeffaf olmadığı, sonradan ekstra ücretler talep edildiği, Türkiye’de hizmet alan müşterilerin firma yetkililerine ulaşmakta güçlük çektiği, sorunlarını çözmede muhattap bulamadıkları, yurtdışındaki kurumsallık kalitesini ülkemizdeki şubelerine pek yansıtamadığı yönünde yoğun eleştiriler bulunmaktadır.

Sanal Ofis konseptinde 3 ayrı pakette hizmet veriyor.

İş Adresi Paketi; Resmi belgelerde kullanabileceğiniz, gözde konumlardan birinde profesyonel iş adresi temini. Postaların bu adreste karşılanması gibi hizmetler mevcut.

Sanal Ofisler Paketi; Ekstra olarak binlerce lokasyondan dilediğinizi kullanma imkanı. Küresel business lounge’ların kullanımı. Çağrı cevaplama hizmetleri mevcut.

Sanal Ofis Plus Paketi; En kapsamlı paketidir. Tüm sanal ofis hizmetlerine ek olarak artı çalışma alanı imkanı. Business lounge ağının kullanım imkanı. Günlük toplantı odası kullanımı. Ayda 5 gün ofis veya masa alanı kullanım imkanı gibi hizmetler mevcut.

Regus sanal ofis İstanbul Avrupa Yakası ve sanal ofis İstanbul Anadolu Yakası başta olmak üzere lokasyonları şunlardır;

(Not: Aşağıda yazılı Sanal Ofis fiyatlari başlangıç fiyatlarıdır. Firma ile 24 aylık sözleşme imzalamanız durumunda yararlanabileceğiniz fiyatlardır.)

SANAL OFİS İSTANBUL LOKASYONLARI ve AYLIK BAŞLANGIÇ FİYATLARI

 • Esas Kurtköy Aeropark Şubesi (Pendik Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 619 TL
 • Capitol Alışveriş Merkezi (Altunizade Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 669 TL
 • Zincirlikuyu Şubesi (Şişli Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 699 TL
 • Levent 193 Şubesi (Levent Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 1.369 TL
 • Maslak Uniq Merkezi Şubesi (Sarıyer Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 689 TL
 • Buyaka Avm Şubesi (Ümraniye Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 999 TL
 • Maltepe Ofispark Şubesi (Maltepe Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 709 TL
 • Palladium Office and Residence Building Şubesi (Ataşehir Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 1.389 TL
 • Varyap Meridian Şubesi (Ataşehir Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 1.329 TL
 • Nidakule Göztepe Şubesi (Kadıköy Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 999 TL
 • Selenium Plaza Şubesi (Beşiktaş Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 1.079 TL
 • Orjin Maslak Şubesi (Sarıyer Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 1.519 TL
 • Kanyon AVM Şubesi (Levent Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 2.869 TL
 • Beybi GIZ Plaza Şubesi (Maslak Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 689 TL
 • Trump Tower Şubesi (Şişli Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 1.369 TL
 • Parima Plaza Şubesi (Merter Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 589 TL

SANAL OFİS ANKARA LOKASYONLARI ve AYLIK BAŞLANGIÇ FİYATLARI

 • Çankaya Şubesi (Çankaya Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 409 TL
 • Armada İş Merkezi Şubesi (Söğütözü Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 689 TL

SANAL OFİS İZMİR LOKASYONLARI ve AYLIK BAŞLANGIÇ FİYATLARI

 • Folkart Towers Şubesi (Bayraklı Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 639 TL

SANAL OFİS BURSA LOKASYONLARI ve AYLIK BAŞLANGIÇ FİYATLARI

 • Corner Plus İş Merkezi (Nilüfer Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 469 TL

SANAL OFİS ADANA LOKASYONLARI ve AYLIK BAŞLANGIÇ FİYATLARI

 • Mimar Semih Rüstem İş Merkezi (Seyhan Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 379 TL

SANAL OFİS GAZİANTEP LOKASYONLARI ve AYLIK BAŞLANGIÇ FİYATLARI

 • Mithat Enç Street Şubesi (Şehitkamil Sanal Ofis) – Başlangıç fiyatı aylık 319 TL

5. SERVCORP

SERVCORP firması 22 ülkede ve 150’nin üzerinde lokasyonu bulunan dünyanın önde gelen firmalarından birisidir. Ülkemizde ise sadece İstanbul’da ofis hizmetleri sunmaktadırlar.

Dünya çapında hizmet vermesi. 7 gün 24 saat çağrılarınıza cevap verebilen, en az iki dil bilen resepsiyon görevlisinin bulunması. Dünyanın neresinde olursanız olun ihtiyaç duyduğunuzda günün her saati ulaşıp destek alabileceğiniz yine en az iki dil bilen Bilgi Teknolojileri Ekibi’nin görevlendirilmesi. Servcorp Onefone mobil uygulaması ile akıllı telefonunuzdan sabit telefon numaranızı kullanımının sağlanabilmesi.

Servcorp Onefone Mobil Uygulaması ile ofis dışında olsanız bile sabit numaranız ile arayıp aranabilme. Yurtdışında olduğunuzda uluslararası arama ücreti ödemeden görüşmelerinizi yapabilme gibi imkanlara sahip olursunuz. Bu kolaylık  çok uluslu çalışan firma veya kişiler için önemli bir tercih sebebi.

Ofis hizmetlerinde oldukça iddialı bir memnuniyet kalitesi vadetmektedir. Bu alanda kendilerini istediğiniz gibi test edip değerlendirebileceğinizin garantisini vermektedirler. Müşterilerine ilk ay ücretsiz deneme fırsatı vererek bu konuda ne kadar ciddi olduklarını da gösteriyorlar.

Servcorp Sanal Ofis kiralama bedeli aylık 2.100 TL, Adres Paketi 1.100 TL, Paylaşımlı Masa Paketi 1.850 TL, Kişiye Özel Masa Paketi. 5.000 TL  olmak üzere dört kategoride yer alıyor. Ayda 60 saate kadar ortak çalışma alanlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca Kendi lokasyonunuz dışında dünya çapındaki tüm Servcorp ofislerinde, 3 gün ofis kullanımı gibi hizmetler sunulmaktadır. Türkiye’deki lokasyonu 1 adettir.

İstanbul Sanal Ofisler Lokasyonu 

 • Louis Vuitton Binası (Nişantaşı Sanal Ofis)

6. Kamara Ofis

Sadece İstanbul’da hizmet vermektedir. En büyük özelliklerinden biri müşterileriyle yaptıkları hiçbir antlaşmada taahhüt istememektedir. 1 ay önceden haber vererek istediğiniz zaman sözleşmenizi bitirebilirsiniz. İnsanların ofislerinde memnun oldukları sürece kalması prensibi ile hareket etmektedirler.

Sanal ofis kiralayanlara; size özel iş telefonu ve faks. Size özel sekreter, kargo alımı ve anında bildirimi. İhtiyaç halinde tüm lokasyonlarında günlük ofis ve toplantı salonu kiralama imkânı. Şirket IVR anonsu ve sesli postası. Prestijli irtibat adresi gibi hizmetler sunmaktadır.

Ofis hizmet verdiği tüm binalarının mülkiyetleri kendilerine ait. Bundan dolayı piyasaya göre rekabetçi fiyatlar verebileceklerini iddia etmektedirler.

Kamara Sanal Ofis kiralama bedeli aylık 600 TL den başlamaktadır. Ekstra hizmetleri veya Sanal Ofis konseptindeki paketleri için firma ile iletişime geçmeniz istenmektedir. Firma İstanbul içerisinde 8 lokasyonda hizmet vermektedir.

KAMARA SANAL OFİS İSTANBUL LOKASYONU

 • Altıntepe sanal ofis
 • Altunizade sanal ofis
 • Bostancı sanal ofis
 • Beyoğlu sanal ofis
 • Şişli sanal ofis
 • Levent sanal ofis
 • Kadıköy sanal ofis
 • Ümraniye sanal ofis

7. ENDLESS OFFICE

Endless Office, ülkemizde sadece İstanbul, Ankara ve İzmir, yurtdışında ise Londra’da hizmet veren firmalardan biridir.

Az sayıda lokasyonu bulunması dezavantaj gibi gözükmektedir. Ancak Sanal Ofisler İstanbul ve Sanal Ofis İzmir için ihtiyacınız varsa; sundukları hizmetler, yasal adres olarak da kullanabileceğiniz prestijli lokasyonlar, dikkate alındığında hiç düşünmeden tercih edebileceğiniz firmalardan biri olabilir.

Sanal Ofis konseptinde 4 ayrı pakette hizmet veriyor.

Başlangıç Paketi; Resmi adres kullanımı, kargo karşılama, tebligat takibi ve bildirimi. Bu hizmetlerden stopaj ödemeden aylık 450 TL den başlayan fiyatlara yararlanabilirsiniz.

Standart Paketi; Başlangıç paketine ek olarak şirketinize ait IP Telefon numarası. Size özel Türkçe veya İngilizce çağrı yanıtlama. Gelen çağrıları E-Posta adresine bildirme. Bu gibi hizmetleri 550 TL den başlayan fiyatlarla alabilirsiniz.

Premium Paketi; Diğer hizmetlere ek olarak tüm lokasyonlarında ayda 8 saat toplantı odası kullanımı. Çay, kahve, projeksiyon cihazı, yüksek hızda internet ve ücretsiz otopark gibi hizmetler sunmaktadır. Bunun fiyatı ise 650 TL den başlamaktadır.

Premium+ Paketi; Sanal ofis paketlerinde en üst pakettir. Premium pakette olduğu gibi tüm lokasyonlarında ayda 8 saat toplantı odasını kullanabilme. İçecek ikramları, ücretsiz hızlı internet ve otopark kullanımından yararlanma. 4 ayrı lokasyonda toplantı imkanı. Diğer paketlere ek olarak ayda 3 gün ofis kullanımı ve Meta Ofis gibi olanakları mevcuttur. Bu paketi seçmeniz halinde ise aylık ücreti 1.500 TL den başlamaktadır.

Firmanın sanal ofis İstanbul Anadolu Yakası, sanal ofis İstanbul Avrupa Yakası, sanal ofis Ankara ve Sanal Ofis İzmir’ de hizmet sunduğu lokasyonları ise şunlardır;

SANAL OFİS AVRUPA YAKASI LOKASYONU

 • Torun Center  Sanal Ofis Şişli
 • Beytem Plaza Sanal Ofis Şişli

SANAL OFİS ANADOLU YAKASI LOKASYONU

 • Vogue Business Center Sanal Ofis Ataşehir

SANAL OFİS ANKARA LOKASYONU

 • Next Level Loft Sanal Ofis Söğütözü

SANAL OFİS İZMİR LOKASYONU

 • Folkart Towers Sanal Ofis Bayraklı

8. OFFICE İSTANBUL

Office İstanbul; Yurtiçinde sadece İstanbul’da iki şubesi ile hizmet veriyor. Yurtdışında ise New York, Los Angeles ve Londra’da hizmet vermektedir. Yaklaşık 15 yıllık bir tecrübeye sahip ve 3.000’ nin üzerinde firma ile çalışmaktadırlar.

Firma hakkındaki müşteri deneyimleri incelendiğinde; personellerinin güler yüzlü samimi olmaları. Ücretsiz çay ve kahve gibi ikramlarının olması. Ofislerinin tam donanımlı olması, ulaşım ve otopark sorununun bulunmaması. Bu gibi konularda oldukça başarılı olduğu gözlemlenmektedir.

Sanal ofis kiralayan müşterilere ihtiyaç duyduğunda anında hazır ofis temin edebilmeleri. Bu firma ile çalışmayıp İstanbul dışında iş faaliyetleri yürüten kişiler için de; eğer İstanbul’da toplantı yapmanız gerekiyorsa, iletişime geçtiğinizde her türlü desteği sunmaları. Tüm bunlar firmanın müşteri memnuniyeti sağladığı diğer hizmetleridir. 

Firma sanal ofis hizmeti alan müşterileri ile 3 aylık bir sözleşme yapıyor. Depozito, kurulum ücreti veya kira stopajı almıyorlar. Sözleşmenizi imzaladıktan sonra 1 saat içinde sizin için telefon cevaplama, kargo alım hizmetleri gibi aktiviteler hemen başlıyor. Bu konuda oldukça hızlılar.

Office İstanbul Sanal Ofis hizmetlerinde sizlere 3 ayrı paket sunuyorlar. Bunlardan en çok hangisi sizin faaliyetlerinize hitap ediyorsa o paketi tercih edebilirsiniz. Paket başlangıç fiyatları aylık 500 TL’den başlıyor.

Office Adres Paketi; Yasal adres sanal ofis ve posta kutusu. Toplantı odası kullanımı ( ayda 2 saat ). Lounge kullanımı ( günde 3 saat ) hizmetlerini kapsamaktadır.

Office Gold Paketi; başlangıç paketine ek olarak adınıza telefon cevaplama ve Faks hizmetlerini kapsamaktadır.

Office Platinum Paketi; Tüm paketlere ek olarak ayda 5 gün Hazır Ofis kullanım imkanı bulunmaktadır.

Toplantı odası kullanım hakkınız olduğu zamanlarda faydalanacağınız hizmetler şunlardır; Tam donanımlı toplantı odasını kullanma. Misafirlerinizin karşılanıp ağırlanması. Projeksiyon, flip chart ve yazı  tahtası. Yüksek hızlı internet, çay-kahve ve özel ikramlar. Yazıcı-faks ve tarayıcı olanakları.

İstanbul Sanal Ofisler Lokasyonları

 • Zincirlikuyu-Beşiktaş Sanal Ofis (Zincirlukuyu merkezinde kendilerine ait 7 katlı binada; 55 adet hazır ofis ve 6 adet toplantı odasının bulunduğu şubesidir)
 • Maslak Sanal Ofis (Maslak Giz 2000 Plazada, 13 adet hazır ofis ve 2 adet toplantı odasının bulunduğu şubesidir)

9. OLMADIK OFİS

Olmadık Ofis; ilk olarak İstanbul Avrupa Yakası’nda Balat’ta 5 katlı binalarında hizmet vermeye başlamıştır. Genç ve dinamik firmalardan biridir. Daha sonra İstanbul Anadolu yakası ve Ankara’da da şube açarak büyümeye ve kaliteli hizmet vermeye devam etmektedirler.

Fiyatlarının çok uygun olması ve müşteri odaklı çalışmaları. Balat’taki merkezlerinde hizmet veren sanal ofis hizmetleri ve ortak çalışma alanlarından duyulan memnuniyetin yüksek olması. Çalışma sırasında ikram edilen kahvelerinin çok beğenilmesi. Firmanın hızla daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlamaktadır. Merkezlerinde bulunan kütüphanenin de çok büyük olması. Eser yönünden çok çeşitli olması. Firma hakkında bu alanda da özel olarak memnuniyetlerin belirtilmesine yol açmıştır.

Aylık 450 TL + KDV ile başka sürpriz ek maliyetlerle karşılaşmadan, sabit ve tüm olanakları kapsayan sanal ofis hizmeti sunacaklarını belirtmektedirler. Ayrıca sanal ofis kiralamalarında eğer ücretini yıllık peşin öderseniz bu durumda %10 indirim uygulanmaktadır.

Tarihi yarımada Balat’ta, Kadıköy Caddebostan veya Ankara’da resmi adres. Posta ve kargo yönetimi. Çağrı yanıtlama ve yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi. İhtiyaç halinde 7/24 online erişim imkanı. Faturalı ve stopajsız ofis kiralama imkanı. Uluslararası şirketler ve start-up’larla etkili bir networking fırsatı. Firmanın bu kapsamda sunduğu başlıca hizmetlerdir.

SANAL OFİS AVRUPA YAKASI LOKASYONU

 • Balat Sanal Ofis, Ayda 550 TL‘den başlamamaktadır.

SANAL OFİS ANADOLU YAKASI LOKASYONU

 • Caddebostan Kadıköy Sanal Ofis, Ayda 650 TL‘den başlamaktadır.

SANAL OFİS ANKARA LOKASYONU

 • Çankaya Sanal Ofis, Ayda 450 TL‘den başlamaktadır.

10. LEVENT OFİS

Levent Ofis; sadece İstanbul’da iki lokasyonda hizmet vermektedir. Buna rağmen İstanbul’da faaliyette bulunanlar için veya iş gereği İstanbul’da günlük çalışma yapmak durumunda olanlar için oldukça tercih edilen firmalardan birisidir.

Müşteri memnuniyeti en yüksek olan firmalardan biridir. Ofis tercihi, muhasebe, şirket hattı ve yasal prosedürlerde önemli destekler vermektedirler.  Özellikle şirket kurmak isteyen yeni girişimciler. Kurulum aşamalarında kendilerine sağlanan bu desteklerden oldukça memnun görünüyorlar.

Şubelerinin toplu ulaşım araçlarına yakın olması. Ferah ofis ortamı. İkramları ile göz doldurması. Ayrıca grup eğitimleri, seminer ve konferans gibi ihtiyaçlarınıza da cevap verecek yeterli altyapıya sahip olmaları. En başta da insanları ofisin ötesinde kendi evinde hissettiren, personellerinin samimi ve güler yüzlü davranışları. Levent Ofis firmasının en çok puan toplayan hizmetleri olmuş.

Ayrıca sürekli düzenledikleri etkinlikler ve eğitim programları ile üyelerini bir araya getirmektedir. Bu sayede onların etkili bir network kurmalarına imkan sağlamaktadırlar. Ofislerinde güvenliğe de çok önem veren firmaya girişler parmak izi okuyucu ile sağlanmaktadır. Rakiplerine göre şube sayısı az. Ancak hizmet anlayışları, firmayı tercih noktasında oldukça iyi seviyelere getirmektedir.

Levent Ofis; Sanal Ofis konseptinde resmi adres. Limitsiz internet ve ücretsiz etkinlikler. Resepsiyon, ikramlar, sıcak içecekler ve ekstra olarak Starbucks filtre kahve gibi hizmetler sunmaktadır. Bunlar kendilerinden sanal ofis kiralama hizmeti alan tüm müşterilere sunulan hizmetlerdir. Bunlara ek olarak sanal ofis kiralama alanında 3 ayrı paket sunulmuştur. Bunlar;

Yasal Adres Paketi; Levent’te prestijli bir iş adresi ve posta hizmetlerini kapsayan bu paketi aylık 300 TL + KDV’den başlamaktadır.

Standart Paket; yasal pakete ek olarak çağrı merkezi hizmeti. 2 saat ortak alan kullanımı gibi imkanları kapsar. Fiyatı aylık 500 TL + KDV’den başlamaktadır.

Gold Paket; En kapsamlı paketi olmaktadır. Standart pakete ek olarak; ayda iki kere 8 kişiye kadar yarım günlük toplantı odası kullanım hakkı tanımaktadır. Fiyatı ise aylık 850 TL + KDV’den başlamaktadır.

Sanal Ofisler İstanbul Lokasyonları

 • 1. Levent Şubesi Sanal Ofis Levent-Kağıthane
 • 4. Levent Şubesi Sanal Ofis Levent-Kağıthane

İstanbul Sanal Ofis Firmaları

İstanbul sanal ofis firmaları açısından gelişmiş ve oturmuş bir sisteme sahiptir. Nüfus yoğunluğu ve iş sektöründeki çeşitlilik. Eğitim düzeyi, şehrin dinamik yapısı, üretim ve pazarlama alanındaki geniş hacmi. Avrupa’nın en büyük şehirlerinden olması. Bu gibi faktörler neticesinde; İstanbul ülkemizde sanal ofis kiralama hizmeti veren bir çok firmanın ilk tercihi olmuştur.

Madalyonun bir yüzünde sanal ofis talebinde bulunan müşteri sayısının çokluğu bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise; bu potansiyelden dolayı her geçen gün hızla artamaya devam eden firma sayısı vardır.

Müşteri açısından; İstanbul sanal ofis firmalarının çok olması. Lokasyon tercihi ve fiyat-performans karşılaştırması yapmalarına olanak tanımıştır. Ayrıca hizmet kapsamı gibi konuları göz önünde bulundurarak kendileri için en doğru sanal ofis firmasını tercih etme imkanı sağlamıştır.

Firmalar açısından ise; sanal ofis ihtiyacının çok olması ve yeni iş kolları ile bu durumun artmaya devam etmesi avantaj olmuştur. Ofis ihtiyaçları firmalara, kendilerini ve hizmet alanlarını geliştirme. Daha geniş kitleye hitap edebilme. Şube sayılarını çoğaltma. Yurtiçi veya yurtdışı başka şehirlerde de faaliyette bulunabilme gibi fırsatları sağlamıştır.

Sizler için yazımın ilk bölümünde başta sanal ofisler İstanbul firmaları olmak üzere, diğer şehirlerimizde de hangi firmalar hizmet veriyor, öne çıkanlarını detaylı olarak açıklamaya çalıştım.

Plaza Cubes, Kamara Ofis, eOfis, Servcorp, WORKINTON, ENDLESS OFFICE, REGUS, Office İstanbul, Olmadık Ofis ve Levent Ofis  sanal ofis İstanbul firmalarının en başında gelmektedir. Ayrıca bu firmaların bir çoğunda online sanal ofis kiralama hizmeti de bulunmaktadır. Bunun için firma ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Ankara Sanal Ofis Firmaları

Ankara denilince akla memur kenti, politika, bürokrasi ve disiplin şehri gibi algılar gelmektedir. Maalesef bu algı Ankara için olumsuz intiba uyandırmaktadır. Ayrıca bu durum Ankara’da hizmet eden bir çok firma ve sektör için en çok rahatsızlık duyulan konulardan birisidir.

Ancak son zamanlarda iş kollarındaki çeşitlilik olması. Üretim ve hizmet faaliyetlerinin artması. Şehrin dışarıya karşı kendini daha iyi ifade edebilmesi ve tanıtabilmesi. Frealancer ve startup şirketler için de potansiyel bir iş alanı oluşurmuştur.

Bunun yansıması olarak Ankara sanal ofis firmalarının sayısında artış olmuştur. Bununla birlikte yeni kurulan ve sanal ofise ihtiyaç duyan bireysel şirket sayısında da hızla artış yaşanmaktadır.

Özellikle Çankaya ilçesine bağlı Söğütözü ve Çukurambar bölgelerinde oldukça donanımlı, kaliteli, yüksek müşteri memnuniyetine sahip sanal ofis hizmeti veren firmalar vardır. Bu sanal ofis Ankara firmaları; şehrin en prestijli lokasyonlarında, yeni şubeler açarak kendilerini geliştirmeye devam etmektedir.

Plaza Cubes, eOfis, WORKINTON ve REGUS sanal ofis Ankara firmalarında önde gelen ve memnuniyet derecesi yüksek firmalarındandır.

İzmir Sanal Ofis Firmaları

İzmir, Türkiye’nin 3.büyük şehridir. Çağdaş, gelişmiş ve işlek bir ticaret merkezi olması sebebiyle sanal ofis firmaları artmaya devam ediyor. Sayı arttıkça bu alandaki rekabet artacağı gibi buna paralel olarak hizmet kalitesi de daha iyi olacaktır.

İzmir’de bir çok plaza bulunmaktadır. İzmir sanal ofis firmaları prestijli adres bağlamında bu lokasyonları iyi değerlendirmektedir. Buna en güzel örnek folkart sanal ofis şubeleri diyebilirim. Bu olumlu hava sanal ofise ihtiyaç duyup ta ilk defa iş dünyasına giren, kendini tanıtmaya çalışan, yeni şirketler ve pazarlamacılar için  büyük katkılar sağlamaktadır.

E-Ticaret Merkezi olma yolunda şehirde yapılan yatırımlar. Sanal ofis İzmir firmalarının çeşitliliği. Alınan hizmetlerden duyulan memnuniyetler. Bu gibi faktörlerle İzmir, bir çok yeni girişimciyi kendisine doğru çekmektedir.

Plaza Cubes, eOfis, WORKINTON, ENDLESS OFFICE ve REGUS sanal ofis İzmir firmaları içerisinde en çok tercih edilen kurumsal yapıdaki firmalardan bazılarıdır. İzmir’in en prestijli bölgesinde folkart sanal ofis arayanlara kaliteli hizmet sunmaktadırlar.

Bursa Sanal Ofis Firmaları

Bursa tekstil sanayi, otomotiv sanayi, tarım sektörü ve turizm sektörü alanlarında ülkenin en önemli şehirlerindendir. Ticaret ve ihracat yapısındaki verimlilik bu şehrimizde de bir çok yeni iş kollarının denenmesine olanak sağlamıştır.

Gıda sektöründen tutun, mobilya sektörüne kadar iş dünyasının her alanında çok çeşitli firmalara sahip. Bursa’ nın canlı sosyal ve ekonomik yapısını değerlendirmek isteyen çok sayıda kişi var. Bunlara freelancer veya online ticaret yaparak iş kurmaya çalışanları örnek gösterebiliriz.

Bursa sanal ofis firmaları bu potansiyelin farkında. Bu sebeple Bursa’ya ayrı bir önem vermekteler. Her geçen gün sanal ofis Bursa firmalarının sayısında ve bu firmaların kapsadığı lokasyonlarda artış görülmektedir.

Özellikle kısıtlı bütçe ile iş hayatına atılmak isteyen girişimciler için bu süreçte maliyetleri düşük tutmak adına sanal ofis firmalarının çeşitliliği ve hizmet kalitesi çok önemli yer tutmaktadır.  

eOfis, WORKINTON ve REGUS firması önde gelen sanal ofis Bursa firmalarından. Dileğimiz bu şehrimizde de müşteri odaklı hizmet anlayışında daha çok firmanın faaliyette bulunması.

Sanal Ofisi Kimler Kullanabilir

Sanal ofisi kimler kullanabilir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü sanal ofis kiralamak için herhangi bir faaliyet alanı kısıtlaması yoktur.

 • Avukat, Mühendis, Mimar, Eğitim ve Yaşam Koçları gibi meslek grupları,
 • Herhangi bir işle ilgili Home Ofis olarak çalışanlar,
 • Web sitesi üzerinden satış yapan kişiler,
 • Üretim veya hizmet alanlarında yeni şirket kurmak isteyenler,
 • Herhangi bir alanda freelance çalışan ve fiziki özel bir ofise ihtiyaç duymayanlar,
 • Klasik ofisin getirdiği yüksek kira, elektrik, doğalgaz, telefon veya internet ücreti gibi faturalardan kaçınmak isteyen herkes sanal ofisi kullanabilir.

Kısacası sürekli olarak ofiste bulunmanız gerekmiyorsa. İşinizden dolayı farklı illerde görüşmeler yapmak zorunda kalıyorsanız. Klasik ofisin getirdiği yüksek maliyetlerden kaçınmak istiyorsanız. Bu durumda Sanal Ofis tam size göre bir seçenek olabilir.

Home Ofis Kullananlar Neden Sanal Ofis Tercih Eder

Ev işyeri olarak gösterilebilir mi? Evden çalışmak mümkün mü? Ülkemizdeki mevzuatlara göre evden çalışabilmek mümkün. Ayrıca evinizi işyeri adresi olarak da gösterebilir, home ofis olarak çalışabilirsiniz. Peki home ofis nedir kısaca açıklayacak olursak;

Home ofis ne demek; Özellikle pandemi döneminde daha da yaygınlaşan ve önemi artan, kişilerin bilişim ve teknolojik alt yapıyı, çalışma alanını evlerinde kendileri oluşturarak kurdukları ofis türüdür.

Home Ofis çalışma sistemi yaygınlaşmıştır. Buna rağmen kişilerin sanal ofis tercih etmesinin bazı nedenleri şunlardır;

 • Kişilerin evde çalışırken evdeki rahatlık ve rehavetten dolayı zamanı etkili kullanamaması,
 • Çalıştığı sırada diğer aile bireylerinin evde olması. Bu durumun işe olan konsantrasyon ve  iş performansını olumsuz etkilemesi,
 • Ev adresinin şehir merkezleri dışında olması. Bu sebeple kendileri ile görüşmek isteyen müşterilerin kolay ulaşım sağlayamaması,
 • İşyeri adresi olarak ev adresini bildirmek zorunda olmaları. Bundan dolayı özel hayatlarının gizliliği konusunda sıkıntıların ortaya çıkması,
 • Bazı kişiler çok çeşitli insan profili ile karşılaşmak ve iş yapmak durumundadır. Onlar tarafından eşi ve çocukları ile yaşadığı ev adresinin bilinmesinden rahatsız olmaktadırlar. Bu gibi sebeplerle evde yaşayan ailesini iş alanı kapsamına dahil etmek istememeleri.

Sanal Ofis Nasıl Kurulur

Sanal ofis nasıl kurulur veya sanal ofis nasıl açılır? Bu sorular özellikle yeni girişimciler tarafında en çok araştırılan konulardan birisi. Yazımızı tamamen okuduğunuzda sanal ofis nasıl kurulur veya ilk defa sanal ofis nasıl açılır bütün cevaplara ulaşmış olacaksınız.

Ülkemizde Sanal Ofis kiralama hizmeti veren firmalar ile merkezlerine ya da şubelerine giderek yüz yüze görüşebilirsiniz.

Web sitelerinde belirttikleri telefon, e-posta ya da iletişim formları ile irtibat kurarak da online sanal ofis kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Eğer firmanın verdiği hizmetler ve ofisin bulunduğu adres; sizin ihtiyacınızı karşılıyorsa. Şartlar konusunda anlaşma sağlıyorsanız. Sözleşme imzalayarak ve ücretini ödeyerek hizmet almaya başlayabilirsiniz.

Ofis adresinizi belirledikten sonra bunu işyerinizin yasal adresi olarak gösterebilirsiniz. Bunun için ofisinizin bulunduğu konumun bağlı olduğu vergi dairesine bildirimde bulunmalısınız.

Yazımın devamında vergi dairesi işlemleri ve süreci hakkında da açıklamalarda bulundum. Bu konuda kafanızda soru işaretleri varsa okumanızı tavsiye ederim.

Sanal Ofis Yasal Mı

Tabiki ilk dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de sanal ofis yasal mı veya sanal ofis güvenilir mi? Eğer iş yeri adresimi kiralamış olduğum sanal ofis olarak gösterirsem kanuna aykırı davranmış olur muyum? Ağır para cezaları ile veya idari yaptırımlarla karşı karşıya gelir miyim?

Herhangi bir şirket kurduğunuzda ya da iş yeri açtığınızda vergi dairesine tebligat için adres göstermeniz zorunlu. Vergi memurları da bu adresi istediği zaman gelip denetleyebilir.

Ayrıca üretim veya hizmet faaliyetiniz ile ilgili bir satış yaptığınızda fatura kesmek zorundasınız. Bunun için de bildirmekle yükümlü olduğunuz yasal bir adresiniz bulunması zorunludur.

Home ofis kullananlar bu durumda ev adreslerini iş yeri adresi olarak gösteriyor. Ancak bunun da bir sürü istenmeyen sonuçları doğabiliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bunlardan da bahsettim. Home Ofis mi yoksa Sanal Ofis mi tercih edilmelidir? Bu konuda da karar verebilmenizi sağlayacak fikirler verecektir.

Bir iş yeri açıldığında İş Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Vergi Usul Kanunu gibi uymanız gereken kuralların belirtildiği usul ve esaslar vardır. Ben bütün bu kanunlarda geçen maddeleri tek tek yazıp burada size açıklayarak sizin vaktinizi almak istemem. Sizler için sanal ofis yasal mı konusunda birçok kaynaktan araştırma yaptım.

Sonuç olarak ülkemizdeki uygulanan mevzuatlara göre; Sanal Ofis olarak kullanılan adresin, ister bireysel şirket olsun. İster anonim veya limited şirketi olsun. Resmi iş yeri adresi olarak gösterilmesinde herhangi bir sakınca yoktur ve tamamen yasaldır. 

Böylece sanal ofis tebligat alabilir mi? Yada Sanal ofis ile şirket kurulur mu? diye merak edilenler için de cevaplamış olalım. Gördüğünüz gibi sanal ofis ile şirket kurulur. Artık resmi bir işyeri adresiniz de olduğu için sanal ofis tebligat alabilmektedir.

Ayrıca sanal ofis güvenilir mi? diye merak edenler için de şunu söyleyebilirim. Ülkemizde kurumsal yapıya sahip o kadar çok kaliteli sana ofis kiralama hizmeti veren firmalar var ki, özellikle listemizde açıkladığımız bu firmalar yasal, hizmet kalitesi bakımından oldukça iyi ve güvenilirdir.

Sanal Ofis anlayışı dışında, Home Ofis ve Hazır Ofis ortamında faaliyet gösteren kişi ya da şirketler! Sizler de ilgili kuruluşlara hizmet verdiğiniz adresleri bildirdiğiniz takdirde kanuna aykırı herhangi bir durum olmayacaktır.

Sanal Ofis Şirket Kuruluşu ve Vergi Dairesi İşlemleri

Anonim şirket için sanal ofis veya limited şirket için sanal ofis kurmak, sanal ofis açmak isteyenler! Artık bu iş çok daha az maliyetli. Bu kapsamda Sanal ofis şirket kuruluşu nasıl olur? Sanal ofis açmak kolay mı? Sanal ofis vergi dairesi işlemleri ve sanal ofis vergi dairesi yoklama nasıl yürütülür? İlk defa bir sanal ofis nasıl açılır? En çok merak edilen konulardandır.

İsterseniz Anonim şirket için sanal ofis veya limited şirket için sanal ofis kiralayabilirsiniz. Yasal prosedürleri yerine getirmek kaydıyla bu ofisi yasal adres sanal ofis göstererek faaliyette bulunabilirsiniz.

Sanal ofis şirket kuruluşu için veya ilk defa sanal ofis nasıl açılır merak edenler için şöyle açıklayalım; ilk olarak sanal ofis hizmeti alınacak firma ve adres belirlenir. Sonrasında şirket sahipleri ya da şirkette belirlemiş oldukları imza yetkilisi kişi ücretini ödeyerek sanal ofis firması ile sözleşme imzalar. Böylece şirketinizin iş yeri adresini belirlemiş olursunuz.

Ancak bu sizin henüz resmi iş adresiniz değildir. Adresiniz; vergi dairesine bildirilerek yapılacak işlemler sonrası yasal resmi iş adresi sıfatı alır. Peki sanal ofis vergilendirme işlemleri için bu süreç nasıl işliyor? Sanal ofis vergi dairesi yoklaması nasıl yapılır?

Sanal ofis vergilendirme işlemleriniz için ilk olarak ofis adresinizi bağlı bulunduğu vergi dairesine bildiriyorsunuz. Vergi memurları bir kaç gün içinde bildirdiğiniz adrese yoklama için gelirler. Burada üzerinde durdukları konular genel itibariyle şunlardır;

 • Bildirilen adres doğru mu?
 • Kira sözleşmeniz var mı?
 • Sizin şirket için belirttiğiniz adres iş faaliyetinize uygun mu?
 • Şirket sahibi belirtilen adreste var mı?

Maalesef bu konuda vergi dairelerine göre uygulama değişiklik gösterebiliyor. Kimi vergi  dairesi memurları randevu ile adres kontrolüne geliyor. Bazı vergi dairesi memurları ise adrese geldiğinde vekalet verdiğiniz mali müşaviri kabul etmiyor. Şirket yetkilisini adreste görmek istiyor.

Kimi vergi memurları 2-3 gün içinde yoklama için gelirken kimi yerlerde bu 10 güne kadar çıkabiliyor. Bu gibi durumlar sanal ofis vergilendirme işlemlerini sekteye uğratabiliyor.

Size tavsiyem sanal ofis vergilendirme işlemleri öncesi vergi dairesi ile görüşün.  Yoğunlukları hakkında bilgi alın. Ne zaman gelebileceklerini öğrenin. Bu sayede işiniz aksamaz.

Diğer bir konu ise; işlerinizin yoğunluğu nedeniyle işyerinde bulunamayabilirsiniz. Bu durumda vergi memurları yoklama için geldiklerinde, vekalet verdiğiniz mali müşavirini kabul edip edecekler mi? Bunu da netleştirirseniz mağduriyet yaşamazsınız.

Vergi memurları tarafından yapılan yoklama işlemleri sonrasında artık sanal ofis şirket kuruluşu ve sanal ofis vergi dairesi işlemleriniz tamamlanmış olur. Böylece kiralamış olduğunuz sanal ofisinizi yasal işyeri adresiniz olarak kullanabilirsiniz. Sanal ofis açmak görüldüğü gibi çok da zor bir süreç değildir.

Peki  Sanal Ofis kiralarken hangi hususlara dikkat etmeliyim? Kiralık sanal ofis nedir? Sanal ofis hizmeti vermek konusunda veya sanal ofis işletmeciliğinde başarılı firmalar var mı? Hangi sanal ofis firması ile çalışacağıma nasıl karar vermeliyim? Bu konudaki yazımızı okuduğunuzda bunlara da cevap bulacağınızı düşünüyorum.

Sanal Ofis Kiralama Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir

Bu bölümde sanal ofis nasıl kiralanır? Yada başka ifadeyle sanal ofis kiralarken nelere dikkat edilmelidir. Kısa başlıklar halinde açıklamaya çalışalım.

Sanal Ofis Firması Hangi Şehirlerde Hizmet Veriyor

Öncelikle ilk belirlemeniz gereken konu kiralamak istediğiniz Sanal Ofisin hangi şehirde olması gerektiğidir. Sanal ofis açmak istiyorsanız ilk cevaplamanız gereken soru budur. Çünkü ülkemizde Sanal Ofis kiralama hizmeti veren firmaların verdiği ofis hizmetleri tüm şehirlerimizi kapsamamaktadır.

Firmaların web sitelerinden, çağrı merkezlerinden veya onlarla direk iletişime geçin. Hangi şehirlerde hizmet verdiklerini. Sizin ihtiyacınıza cevap verip vermediğini inceleyin.

Sanal Ofis Firması Hakkındaki Yorumlar

Firmalardan hizmet satın alan kişilerin yaptığı yorumlar önemlidir. Bu yorumlar anlaşma yapmayı planladığınız firmayı yakından tanımanıza yardımcı olacaktır.

Sanal ofis ekşi sözlük, sanal ofis şikayet var veya firmaların Google yorumları gibi internet kaynaklarından yorumlara bakın. Hizmet alan kişilerin hangi problemlerle karşılaştığı. Ne tür şikayetler aldığı. Firmanın bu problemlere ne gibi çözümler getirdiği. Müşterilerine karşı ilgili olup olmadığı gibi konularda bilgilenmenizi sağlar.

Sanal Ofisin Konumu

Sanal Ofisin bulunduğu adres prestijli bir yerde mi? Yasal iş adresiniz olarak gösterilmesinde herhangi bir sakınca var mı?  Ulaşım kolaylığı nasıl? Bulunduğu adres sizin çalışma alanınıza uyumlu mu? Bu gibi konularda bir değerlendirme yapın.

Sanal Ofis Kapsamında Sunulan Hizmetler

Firmaların hangi alanlarda hizmet veriyor? Size özel iş hattı hizmeti var mı? Size sadece çağrılarınıza bakma, faks, posta veya kargo karşılama gibi Asistanlık hizmeti mi veriyor? Yoksa ihtiyacınız olduğunda fiziksel olarak size tahsis edilecek bir ofisi de kullanabiliyor musunuz? Ayrıca bu hizmetler tek ücret altında mı toplanmaktadır? Yoksa ayrı ayrı paketler halinde mi sunulmaktadır? Tüm bunlar hakkında detaylı olarak bilgi almalısınız.

Sanal Ofisin Yeterliliği

Anlaşmayı düşündüğünüz firma; ofis için gerekli ekipman, modern dekorasyon, güncel teknolojik cihazlar, hızlı internet, güçlü network ağı veya altyapı gibi konularda yeterli donanıma sahip mi?

İhtiyaç Halinde Toplantı Odası Tahsisi

Firma ihtiyacınız olduğunda size toplantı yapabilmeniz için toplantı odası sağlayabiliyor mu? Bu odanın kapasitesi ne kadar yani kaç kişiye kadar toplantı gerçekleştirebilirsiniz?

Bireysel veya toplantı için size temin edilen ofisi hangi günlerde hangi saat aralıklarında kullanabiliyorsunuz? Bunların detaylarının belirlenmesi gerekir.

Diyelim ki toplantı için veya bireysel kullanım için, size tahsis edilen gün ve saat dışında ofis ihtiyacınız oldu.  Böyle bir durumda ne kadar süre önce bunu bildirerek randevu oluşturmanız gerekir. Çünkü firmaların kapasitesine göre bu süre değişebilir.

Başka Bir Şehirde Ofis İhtiyacı

Çalıştığınız şehir dışındaki başka bir şehirde ofis kullanmanız gerekti. Ya da toplantı yapmanız gerekti. Bu konuda da ihtiyacınıza cevap verebiliyor mu? Karşılamak zorunda olduğunuz ek ücretler var mıdır? Şartları nelerdir?

Çay, Kahve ve İkramlar

Bireysel veya toplantı için size temin edilen ofisi kullandığınız sırada, size ve misafirlerinize çay, kahve ve çeşitli ikramlar yapılıyor mu? Ne gibi çeşitler söz konusu? Bunlarda herhangi bir limit veya saat var mı? Ayrıca İkramlar ek ücrete tabi midir?

Depozito ve Kira Stopajı

Bir çok kişi tarafından merak edilen bir konuya da açıklık getirelim. Sanal ofiste stopaj var mıdır? Tabi ki sanal ofiste stopaj yoktur dolayısıyla stopaj ödenmez.

Bu yüzden sanal ofis kiralarken; Depozito ve Kira Stopajı gibi ücretleri firma sizden talep ediyor mu? bunu muhakkak sorun.

Bir çok firma bunu müşterilerinden talep etmez. Ancak yaptığım araştırmalarda bazı firmaların stopaj talep etmese de depozito talep ettiğini gördüm. Bu yüzden sözleşmenizde yada firma ile anlaşmanızda bu ücretlendirmelere dikkat edin.

Sanal Ofis Sözleşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Neden Sanal Ofis tercih etmeliyim? Hangi alandaki maliyetlerim düşer? Tüm yönleriyle şimdi bunları ele alalım.

1. Özel bir ofis kiraladığınızda şehir merkezindeki bulunduğu konuma, ulaşım seçeneklerine, otoparkı olup olmamasına göre kira fiyatları belirlenmektedir. Örneğin ofisinizin prestijli ve ulaşımı kolay bir konumda olmasını istediğinizde, bu durumda genelde o ilin gözde Alışveriş Merkezleri ya da Plazaları tercih edilir çok yüksek kira bedeli ödersiniz. İyi bir konumda bulunan bir ofisin aylık kira bedeli ( tabi bulunduğu ilin büyüklüğüne ve ofisin genişliğine göre de değişmekle beraber ) 5.000 TL den başlayarak çok üst rakamlara çıkabilmektedir.

İş adresi ve işinizle ilgili size özel tanımlanmış telefon hattı iş dünyasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Hatta bazı kişilerin gözünde güvenilir bir firma olup olmadığınız bu minvalde değerlendirilir. Prestijli bir yerde bulunan ofis. Her zaman ulaşılabilir iletişim hattı. Sizinle çalışmak isteyen personelden tutun, sizden hizmet alan tüm kişileri olumlu yönde etkiler.

Sanal Ofis kiralayan firmalar bu hassasiyeti çok iyi bilmektedir. Bu sebeple genelde hizmet verdikleri şehirlerin en gözde alanlarını tercih etmeye çalışırlar. Maliyeti yüksek bu konumdaki ofisleri de sizler gibi birçok kişiye aynı anda kiraladığı için sizin tek başınıza katlanacağınız maliyetlerden sizi kurtarmış olmaktadırlar.

2. Ofiste siz dışarıda faaliyetlerinizle ilgilendiğiniz sırada sizin adınıza ofise gelen kişileri karşılayacak. Telefon, kargo veya postalarınıza bakacak. Yani sekretarya hizmetlerinizi görecek bir personele ihtiyacınız olacak. Bu personele yapacağınız sigorta ile birlikte, personelin eğitim niteliğine göre 6.000 TL den başlayan bir maliyet söz konusu olmaktadır.

Sanal Ofiste ise eğitimli bir personel size özel Asistanlık hizmeti vermektedir. Sizin adınıza gelen iş telefonlarına bakmak, e-posta, kargo, faks veya randevu planlaması gibi sekreterlik hizmetlerini yürütmekle görevlidir. Bu personelin maaşı ise size ofis kiralama hizmeti sunan firma tarafından ödenmektedir.

3. Elektrik, su, doğalgaz, telefon veya internet gibi faturaları ödemek zorundasınız. Tabi bu hatırı sayılır bir maliyet olmaktadır. Bu da aylık 2.000 TL – 5.000 TL arası bir maliyet oluşturabilir.

Sanal Ofis anlayışında bu tür giderler de kiralama hizmeti veren firma tarafından karşılanır. Bununla ilgili sizden ek bir ücret talep edilmez.

4. Ofisinizde çalışma ortamı sağlayacak mobilya veya teknolojik araçlara ihtiyacınız olacaktır. Bunlar ne derece modern ve teknik olarak ne derece gelişmiş kapasitede olursa o derece verimlilik artacaktır. Bu tamamen sizin bütçenize göre değişmektedir. İşyerinizde kullanacağınız koltuk, çalışma masası veya bilgisayar ne kadar üst seviye olursa o kadar maliyet artmaktadır.

Özel bir ofis açmadığınız için bu giderlerden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Peki ofise fiziki olarak ihtiyaç duydum. Orada belirli bir süre çalışmam gerekti. Ya da personelimle veya çalıştığım kişilerle birlikte toplantı yapmam gerekti. Bu durumda ne olacak?

Sanal Ofis kiralama hizmeti veren firmalar ihtiyaç halinde kullanabileceğiniz tarzda ofisler oluşturmaktadır. Bu ofisler gerek bireysel olarak kullanabileceğiniz gerekse toplantı için kullanabileceğiniz tarzdadır.

Ofislerin modern mobilya tasarımı ile döşenmesine. Bilgisayar, yazıcı veya fotokopi makinası gibi teknolojik aletlerin kaliteli olmasına. Altyapı hizmetlerinin sağlam olmasına özen gösterirler. Bu anlamda kalite ne kadar yüksek olursa o firmanın tercih edilme ve güvenilirliği de o derece yüksek olur.

5. Diyelim ki geleneksel ofis kiraladığınız. Eğer bunu emlakçıdan kiralıyorsanız, genelde bir kira bedeli kadar emlak komisyonu ödersiniz. Bunun yanında işyeri sahibi sizden yüksek miktarda depozito da talep edebilir.

Herhangi bir firmadan Sanal Ofis kiraladığınızda emlakçı komisyonu ücreti size yansıtılmaz. Depozito konusunda ise neredeyse sanal ofis şirketlerinden hiçbiri sizden depozito talep etmez. Ancak hazır ofis hizmetlerinden yararlanacak iseniz depozito söz konusu olabilir.

6. İş yeri kiraları söz konusu olduğunda, iş yeri kira stopajından alınan gelir vergisi kiracı tarafından beyan edilerek vergi dairesine ödenir. Kira stopajı, brüt kira tutarına yüzde 20 oranında kesinti uygulanmasıyla hesaplanır ki bu da önemli bir gider kaynağını oluşturur.

( Kira stopajı, ticari gayrimenkullere uygulanan bir tür vergilendirme sistemidir. Bu sistemde kira gelirinin gayrimenkul sahibine ulaşmadan önce vergisinin ödenmesi işlemi söz konusudur.  Böylece vergi ödemeleri düzenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kiracı, kira stopajını ödemekle mükelleftir. )

Sanal Ofis kiralama hizmeti aldığınız firma ile yaptığınız sözleşmede muhakkak kira bedelinin net gider olduğu hususunu belirtiniz, eğer bunu belirtirseniz kira stopajı ödemezsiniz.

Dilerseniz bu konuda hazırlamış olduğum İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği ve Dikkat Edilecekler konulu yazıma göz atabilirsiniz. Ayrıca Stopaj Nedir isimli yazımda da stopaj konusunda tüm merak edilenleri açıkladım. İncelemenizi tavsiye ederim.

7. Ofisinizdeki çay, kahve gibi ikramlar ile ofisiniz temizliğinin oluşturduğu ekstra maliyetler de aylık olarak bir bütçe ayırmanız gereken başka girdilerdir.

Eğer kiraladığınız Sanal Ofisi fiziki olarak kullanmak isterseniz, çalışma yaptığınız sırada çay, kahve veya meşrubat gibi ikramlar da sizlerin hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca çalışma yaptığınız alanlar da personel tarafından sürekli temizlenmektedir. Bu hizmetlerin giderleri de firma tarafından karşılanmakta sizden bir ücret talep edilmemektedir.

8. Ofisinize gidip geleceğiniz ulaşım masrafları, trafik stresi veya ulaşımda harcayacağınız zaman da maliyetler kategorisinde sayılabilir.

Sanal Ofis konseptinde sizin için çağrıları cevaplayan. Gelen evrak ve kargoları kabul eden. Sizi arka planda destekleyen bir Asistan bulunmaktadır. Böylece sürekli olarak ofise gitmekte harcayacağınız ulaşım maliyetlerinden ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Geleneksel bir ofis açtığınızda hangi maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Bunun yerine Sanal Ofis ortamında çalışmayı tercih ettiniz. Bu durumda ne tür tasarruflarda bulunabilirsiniz. Açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Sanal Ofis Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Sanal Ofis Avantajları neler olabilir gelin birlikte değerlendirelim

Size belki de özel olarak kiralamaya maddi gücünüzün yetmeyeceği prestijli bir konumda ofis hizmeti alma imkanı ve bu ofisi de yasal iş adresiniz olarak kullanma imkanı sunar.

Sitemizde bulunan Sanal Ofis Maliyetleri Nasıl Düşürür? Başlıklı yazımızda detaylı olarak anlattığımız üzere geleneksel ofisin getirdiği yüksek kira bedeli, mobilya, teknolojik araç maliyetleri veya faturalar gibi bir çok harcama giderlerinden kurtulmak. Bu alandan yapılacak tasarrufları yaptığınız iş kolundaki diğer alanlarda kullanabilmek.

Belki buradan sağlanan maddi kaynaklar üretim hacminizin daha da genişlemesine veya hizmet sektöründe iseniz daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayabilir.

Sanal Ofis hizmetinde size özel tanımlanacak iş telefonu ve görevlendirilecek profesyonel bir Asistan ile çalıştığınız kişilerin daha kaliteli hizmet almasını sağlayabilirsiniz.

Arka planda sizi destekleyen Asistan ile size gelen çağrılar zamanında cevaplanabilir. İşinizle ilgili evrak, kargo veya posta akışları sağlıklı bir şekilde yürütülebilir.  Böylece siz de bu tür işlerde enerji harcamak zorunda kalmazsınız. Hatta sahadaki faaliyetlerinizi zamana ve mekana bağlı kalmadan kullanabilirsiniz.

Diyelim ki İstanbul’da faaliyetlerinizi sürdürüyorsunuz. Bu ilde sanal ofis kiraladınız. Ancak işiniz gereği Ankara ve İzmir illerinde de ofis kullanmaya ihtiyaç duydunuz veya toplantı yapmanız gerekti. Eğer kiralama hizmetinden faydalandığınız firma kurumsal bir yapıya sahip ise buda sizin için problem olmaktan çıkıyor. Belirteceğiniz gün ve saatte size tahsis edilmiş ofis ile çalışmalarınızı veya toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yüzden anlaşma yapacağınız firmanın diğer şehirlerde de size bu imkanları sunup sunamayacağını inceleyerek anlaşma yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Firmaların hangi şehirlerde hizmetleri var? Sanal ofis fiyatları ne kadar? gibi konular için en iyi sanal ofis firmaları başlığına giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sanal Ofis kiralama firmaları kendilerini geliştirebilmek. Daha çok kitleye hizmet verebilmek için müşterilerine modern bir ofis hizmeti sunmaya çalışmaktadır. Hizmete açtıkları ofislerinde güçlü bir altyapı olmasına, bilgisayar, iletişim seçenekleri, programlar, yazıcı veya faks gibi araçların teknolojik gelişmelere göre güncel tutulmasına önem vermektedir.

Bilişim ve Teknoloji Sisteminin çok hızlı ilerlediğini, 2-3 yıl önce aldığımız bir telefon veya bilgisayarın, hızla geliştirilen donanım ve programlara yetişmekte ne kadar zorlandığını biliyoruz.

Firmalar ise bu tür materyalleri müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için güncel tutmaktadır. Güncel programlar, donanımlar ve kaynaklar iş performansını da olumlu derecede arttırmaktadır.

Peki Sanal Ofis Dezavantajları Neler Olabilir

Sanal ofis dezavantajlarından bazıları şunlardır;

 • İstediğiniz saatte girip çıkabilmek. Oturup kalkabilmek veya çalışabilmek size özel olan geleneksel ofis anlayışında daha kolaydır.

Sanal Ofiste belirli saatlerde çalışma imkânınız vardır. Diyelim ki toplantı yapmak istediniz. Kiralama hizmeti aldığınız firmanın sunacağı ofis kapasitesine göre birkaç gün önceden randevu almanız gerekebilir. Oysaki geleneksel ofiste orası sadece size aittir.

 • Diyelim ki geleneksel ofiste sekretarya işlerini takip edecek bir Asistana ihtiyacınız var. Asistanınızı  hangi alanlarda eğitim almış bir personel istediğinizi belirleyerek bizzat kendiniz seçebilirsiniz. Sanal Ofiste ise firmanın görevlendirdiği Asistanlar ile çalışmak durumundasınız.

Ancak bu konforun getirdiği maliyetler de tabi Sanal Ofis maliyetlerine göre çok daha yüksek olmaktadır.

Eğer çalışma konforundan fedakârlık yaparsınız. Karşılığında giderleriniz düşer ve maliyetleriniz azalır. Ya da her ne kadar maliyetler yüksek olsa da geleneksel ofis tercihinde bulunabilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

Sanal Ofis Kullananlar Ne Yorum Yapıyor

İster hizmet satın alın. İsterseniz ürün satın alın. İlk öğrenmek istediğimiz konu hatta bazen fiyatından da öncelikli tuttuğumuz almak istediğimiz hakkında yapılan yorumlardır.

Bu doğrultuda sanal ofis kullananlar ne yorumlarda bulunmuş bir inceleyelim…

İnternet kullanımı artık herkes tarafından ulaşılabilir durumda. Bu sebeple her konu hakkında yoruma ulaşabilmeniz mümkün. Kişilerin karşılaştığı sorunlar. Yaşadıkları tecrübeler. Memnuniyet derecesine göre bir çok kişi, bir hizmet veya ürünü alıp almayacağına karar veriyor. Bazen de sanal ofis ekşi sözlük veya sanal ofis şikayet var gibi kaynaklardan insanlar araştırma yaparak fikir sahibi olmaya çalışıyor.

Sizlere daha faydalı olabilmek adına, firma veya verdikleri hizmetler hakkında sanal ofis kullananlar hangi yorumlarda bulunmuş? Sanal ofis ekşi sözlük başta olmak üzere internet kaynaklarındaki şikayetler veya memnuniyetler nelerdir araştırdım.

 • Sanal ofis anlayışı özellikle kısıtlı bütçe ile işe başlamak durumunda olanlar. Yeni bir iş sektörü denemek ancak çok riske girmek istemeyenler. Yaşadıkları ekonomik kriz nedeniyle maliyetlerini düşürmek isteyenler tarafından oldukça tercih edilmiş yeni nesil bir hizmet sektörü.

Bu kapsamda sanal ofis şirketleri çok olumlu yorumlar almış. Özellikle online sanal ofis kiralama hizmetleri çok faydalı bulunmuş.

 • Sanal ofis şirketleri ile imzalanan sözleşmelerin; şeffaflığı, esnekliği ve vaat edilen hizmetlerin sözleşmede ne derece yer bulduğu konularında bazı firmalar çok olumlu yorumlar almış. Maalesef bazı firmalar hakkında ise yoğun şikayetler oluşmuş.

Bu sebeple sözleşme yaparken daha dikkatli davranmakta ve detaylı incelemekte fayda görüyorum. 

 • Sanal ofis firmalarının müşterilerine sağladığı, yasal prestijli adres ve bunların bulunduğu lokasyonlar büyük oranda olumlu yorumlar almış.

Bunun sebebi firmalar prestijli adres konusunda oldukça titiz davranıyor. Çünkü tercih edilme sebeplerinde büyük rol oynamaktadır. 

 • Firmaların müşterilerine sundukları sekretarya hizmetlerinde bazı firmalarda ciddi aksaklıklar meydana gelmiş. Örneğin kendisine gelen bir paket yada evrakın zamanında haber verilmemesi. Çağrı cevaplama hizmetlerinde memnuniyetsizlikler yaşanmış.

Kaliteli firmalarda ise bu durum müşteri lehine. Sekretarya hizmetlerinde oldukça memnun edici. Ayrıca yönetici ve asistan arasında işbirlikçi bir çalışma ortamı sağlanmış.

 • Sanal ofis kiralarken firmanın başka semt yada şehirlerde lokasyonu bulunup bulunmadığı konusuna da oldukça hassasiyet gösterilmiş.

Lokasyon çeşidi fazla olan firmalar, özellikle farklı şehirlerde veya büyük şehirlerin farklı semtlerinde çalışan kişiler için büyük faydalar sağlamaktadır. Bu konuda oldukça olumlu yorumlar yapılmış ve firmaların büyümesi gerektiği desteklenmiş.

 • Çoğu kişi sanal ofisi öncelikle yasal adres veya kendisi sahada iken sekretarya hizmetlerinin takibi gibi nedenlerle kiralasa da, bazı sektörlerde çalışan kişilerin sanal ofisi fiziki olarak da kullandığı görülmüştür.

Dolayısıyla fizik olarak ofisin kullanımı esnasında kendilerine sağlanan ofis araç gereçleri. Çalışma ortamı ve yapılan çay kahve gibi ikramlar da sanal ofis kullananlar tarafından oldukça önem arz etmiştir.

Şunu belirtmeliyim ki firmalar ikram konusunda ne kadar çeşitlilik ve cömertlik sağlamış ise o derece memnuniyet sağlanmış. Bunun sebebi belki de kültürümüz çay kahveye yakın olduğu için olabilir.

Belki küçük bir detay gibi gözükse de ikramlar firmalar hakkında yapılan yorumlarda ve tercih sebebinde çok önemli rol oynamış.

Ofis araç gereçleri, çalışma ortamı veya ikramlar konusundaki yorumlar kaliteli kiralama firmalarında üst düzeyde. Ancak bazı firmalarda müşterilerini pek memnun etmemiş gözüküyor.

 • İnsanların hizmet aldıkları firmadan en büyük beklentilerinden birisi de güler yüzlü, samimi ve yardımsever iletişim olmuş.

Bu hassasiyete dikkat eden firmalar öncelikli tercih sebebi olmuş. Yapılan yorumlara bakıldığında genel itibariyle firmalar bu alanda oldukça başarılı bulunmuş.

Hatta bazı sanal ofis kullanan müşteriler, memnuniyetlerini firmadan ziyade, kendisi ile ilgilenen personelin ismini belirterek teşekkürlerini ifade etmişler.

Hakkımda

Tüm ziyaretçilere merhabalar!

Ben Haktan Atasoy. SanalOfisRehberi'nin kurucusuyum.

Ofisler ve iş dünyasına ait bildiklerimi paylaşmak amacıyla bu websitesini kurdum. Aklınıza takılan sorular için sayfaların altında yer alan yorum kısmını kullanabilir ayrıca aşağıdaki butona tıklayarak bana mail gönderebilirsiniz. Genellikle 24 saat içinde cevap veririm.

Yorum yapın