Anasayfa » Bankaya Gitmeden Hesap Açma İşlemleri [İnternetten Hesap Açma]

Bankaya Gitmeden Hesap Açma İşlemleri [İnternetten Hesap Açma]

Şubeye gitmeden hesap açma? Bankaya gitmeden hesap açma? İnternetten banka hesabı açma? Bu gibi konular özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile çok araştırılmaktadır.

Bankalar; mobil bankacılığı ve internet bankacılığı bölümlerini her geçen gün daha da geliştirmektedir. Bu gelişmeler personel maliyetleri gibi önemli giderlerini düşürmektedir.  Ayrıca müşterilerine kolay ve hızlı işlem yapma imkânı tanımaktadır.

İnsanlar teknolojinin gelişmesi ve bankaların da buna çabuk uyum sağlaması ile sınırlı sayıda işlem için banka şubelerine gitmektedir. Bunlardan birisi de banka hesap açma işlemidir. Çünkü banka hesabı açmak için müracaat eden kişinin kimliğinin doğrulanması gerekir. Banka hesap açma işleminde kimlik doğrulama işlemi en önemli güvenlik aşamasını oluşturur.

Peki hızla gelişen dijital çağda online banka hesabı açma işlemi için çözüm bulunuyor mu? Bankaya gitmeden hesap açma işlemi mümkün mü? Böyle bir durumda şubeye gitmeden hesap açma işleminde kimlik doğrulama nasıl olacak? NFC Özelliği nedir? NFC nasıl kullanılıyor?

Tüm bu sorularınızın cevabını yazımızda detaylı olarak bulabileceksiniz. Ayrıca bir çok banka için internetten banka hesabı açma işlemi nasıl yapılmaktadır? Hangi bankalar bu imkanı vermektedir? Hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızı incelediğinizde banka hesabı açmak için gerekenler nelerdir öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca istediğiniz bankadan kolaylıkla internetten banka hesabınızı açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu Yazının Alt Başlıkları Neler?

Bankaya Gitmeden Hesap Açma Mümkün Mü

İnternet kullanımı hayatımızın hemen hemen her alanına girmiş bulunmaktadır. Hatta insanlara sağladığı en büyük faydalardan birisinin de banka işlemleri olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Fatura ödemek veya para transfer için insanlar bankaya gitmek zorundaydı. Bu da kişiler için ulaşım maliyeti oluşturmaktaydı. Ayrıca  banka kuyruğunda beklemek de dahil kişiler için oldukça uzun bir zaman kaybıydı. Bankalar açısından baktığında ise onlar için yeni şube açma veya daha fazla personel görevlendirilmesi gibi maliyetler söz konusuydu.

Ancak internet hizmetlerinin gelişmesi ile ilk başta sadece evlerimizde, iş yerlerimizde bulunan internete ulaşma imkânı artık herkesin cebinde. Bankalar bu gelişmeleri iyi değerlendirdi. Hemen hemen hepsi internet bankacığına büyük önem verdi. Arkasından mobil bankacılığı uygulamaları geliştirilmiştir. Şu anda tüm bankalar mobil bankacılığı hizmeti vermektedir.

Tüm bu gelişmeler bankaya giderek yaptığımız işlem sayılarını azaltmaktadır. Ayrıca bu işlemlerin internet üzerinden de yapılmasına olanak sağlamaktadır. Banka transferleri, kredi başvurusunda bulunma veya adres değişiklikleri gibi önemli işlemler internet üzerinden yapılabilmektedir. 

Uzun süren çalışmalar sonucunda artık müşterisi olmadığınız bankaya gitmeden hesap açma işlemi de mümkün hale geldi. Bankalar ve kişiler için çok büyük kolaylık sağlayan bu uygulama için yasal düzenleme yapılmıştır.

30 Nisan 2021 günü Resmi Gazete’de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Mali Suçlar Araştırma Kurulu Genel Tebliği yayınlanmıştır.

Buna göre 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren bankacılık işlemlerinde uzaktan kimlik tespiti imkânı getirilmiştir. Böylece şubeye gitmeden hesap açma, online banka hesap açma veya internet üzerinden banka hesabı açma gibi işlemler için gerekli olan kimlik doğrulama işlemi uzaktan yapılabilecektir. Devamında ise şubeye gitmeden hesap açma işlemini gerçekleştirebilecektir.

Yapılan yasal düzenleme ile bankalar hemen internet uygulamalarında gerekli çalışmaları yaparak, şubeye gitmeden hesap açma işlemini müşterilerine sundular. Artık ilk defa müşterisi olmayı düşündüğünüz bankada hesap açmak çok daha kolay ve hızlı hale geldi.

Peki şubeye gitmeden hesap açma nasıl yapılıyor? İnternetten veya telefondan bu işlemler için neler gerekiyor? Hemen sizler için açıklayalım.

Şubeye Gitmeden Hesap Açma Nasıl Yapılır

Yeni tip koronavirüs salgınının yayılması ile insanlar olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışmışlardır. Alışverişlerin birçoğu internet üzerinden yapılmıştır. Yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Hemen hemen bütün kamu kurum ve kuruluşlarına E-Devlet sistemi üzerinden başvuru imkanları tanınmıştır.

1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle ülkemizde de artık şubeye gitmeden online hesap açma işlemleri yapılabilmektedir. Özellikle salgının çok yüksek seviyelere ulaştığı bu dönemlerde birçok kişi internetten hesap açma imkanlarından yararlanmışlardır.

Şubeye gitmeden hesap açmak için iki yol bulunmaktadır. Birisi internetten banka hesabı açmak, diğer yol ise telefonla banka hesabı açmak. Her iki aşamadan da detaylı olarak bilgi verelim.

Bankacılıkta yeni dönem olarak kabul edilen bu kolaylıklardan en çok tercih edileni, internetten banka hesabı açma yoludur. Öyle ki bankacılık sektörü kendilerine de büyük avantaj ve kolaylık sağlayan bu sistemin gelişmesi için sürekli sistemlerinde güncellemeler yapmaktadır.

Şimdi bankaya gitmeden hesap açma nasıl yapılıyor? Birlikte göz atalım.

İnternetten Banka Hesabı Açma

Öncelikle banka hesabı açmak için kimliğinizin yanınızda olması gerekir. Yeni kimlik kartına ve interneti bulunan akıllı telefona sahipseniz işlemleriniz çok daha kolay olacaktır.

Eğer yeni kimlik kartınız yok ise uzaktan kimlik doğrulama sistemi anında gerçekleştirilemeyecektir. Banka kimlik doğrulamanızı yapabilmek için belirttiğiniz adrese kurye aracılığıyla imza formunu gönderecektir. İmza formunu imzaladıktan sonra hesap açılış işlemleri gerçekleşecektir. Bu da tabi 3-7 gün civarında bir zaman kaybına yol açacaktır.

Peki yeni kimlik kartınız var, interneti bulunan akıllı telefonunuz var. Bu durumda şubeye gitmeden hesap açma işlemi çok daha hızlı ve kolay. Nasıl Mı?

 • Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirin. Burada en çok dikkat etmeniz gereken bankanın internet adresinin doğruluğundan emin olmak.
 • Daha sonra bankanın mobil uygulamasına giriş yapın. Burada müşteri olmak istiyorum veya hesap açma başvurusu gibi bölüm olacaktır. Bu bölüme giriş yapın.
 • Bankanın sizden istediği formu doldurun.
 • Hemen hemen yeni çıkan bir çok telefonda NFC ( Yakın Alan İletişimi ) özelliği bulunmaktadır. Bankalar bu özellik vasıtasıyla kimlik doğrulama işlemini çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirmektedir. Bu yüzden NFC özelliğinin nasıl açıldığını ve kullanıldığını mutlaka öğrenin. Merak etmeyin çok basit bir işlemdir.

(Yazımızın devamında NFC Özelliği Nedir? NFC Nasıl Açılır? NFC Hangi Telefonlarda Bulunur ve Nasıl Kullanılıyor? gibi konular hakkında bilgi verilmiştir.) 

 • Yeni kimlik kartınızın ön ve arka yüzünü NFC uygulamasını kullanarak telefonunuza taratın. Böylece uzaktan kimlik doğrulama işleminiz yapılabilecektir.
 • Devamında banka uzaktan kimlik doğrulama işlemi için sizinle görüntülü olarak iletişime geçecektir. Bu yüzden aydınlık bir ortamda bulunmaya özen gösterin. Ayrıca yüzünüzde tanınmanıza engel maske, şapka, güneş gözlüğü gibi şeyler olmamalıdır.
 • Kimlik doğrulama işleminin yapılabilmesi için telefonunuzun internet bağlantısını kontrol edin, kamerasının çalıştığından emin olun.
 • Kimlik doğrulama işlemlerinin ardından banka sizden eksik kalan adres bilgileri, çalışma bilgileri, iletişim bilgileri veya sözleşme onayı isteyecektir. Bu sorulara cevap vererek, sözleşmenizi onaylayın.

(Kimlik doğrulama işlemi sırasında, bankalar tarafından alınan adres ve kimlik bilgileri İçişleri Bakanlığı veri tabanı üzerinden sorgulanarak teyit edilmektedir.)

 • Sonrasında hesabınız ile ilgili parola işlemlerine geçilecektir. Parolanızı belirleyerek hesabınızı artık kullanıma açmış olacaksınız. İnternet üzerinden anında banka hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

(Banka kartınız veya talep etmeniz durumunda kredi kartınız ise istediğiniz adrese kurye ile 3-7 gün arasında teslim edilecektir.)

Telefonla Banka Hesabı Açma

Telefonla banka hesabı açmaktan kast edilen yöntem şu şekildedir. Hesap açmak istediğiniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak hesap açılış işlemlerinin yapılmasıdır. Şunu belirtmeliyim ki pek tercih edilen bir yöntem değildir. Ancak ben yine de merak edenler veya bu konuyu araştıranlar için kısa bir bilgilendirme yapacağım.

Telefonla şubeye gitmeden hesap açma işlemi nasıl yapılır?

 • Hesap açmak istediğiniz bankanın müşteri hizmetleri arayacaksınız.
 • Hangi şubesinden hesap açmak istiyorsanız bununla ilgili talebinizi ileteceksiniz.
 • Müşteri hizmetleri tarafından kimlik ve adres bilgileriniz ile ilgili sorulan sorulara cevap vereceksiniz.
 • Kimlik doğrulamanızın ve sözleşmenin imzalanabilmesi için belirttiğiniz adresinize kurye ile belgeler gönderilecektir.
 • 3-7 iş günü içerisinden adresinize gönderilen belgeleri doldurup, imzaladıktan sonra hesap açılış işlemleriniz gerçekleşecektir.

Tabi bu yöntem pek tercih edilmemektedir. Çünkü hesap açmak isteyen bir kişi, kuryenin kendisine evrakları teslim etmesini bekleyinceye kadar, bankanın en yakın şubesine giderek hesabını açabilmektedir.

Eğer kişinin internet kullanımı hakkında bilgisi yoksa. İnternet veya akıllı telefon gibi imkanlara sahip değilse. Bulunduğu yerde hesap açmak istediği bankanın bir şubesi bulunmuyorsa. Bu gibi durumlarda telefonla banka hesabı açma yöntemini kullanabilmektedir. 

Bankaya gitmeden hesap açma işleminde amaç; genelde zamandan tasarruf sağlamak olduğu için insanlar internetten banka hesabı açma yöntemini daha çok kullanmaktadır.

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Banka hesabı açmak için gerekenlerin neler olduğunu iki kısımda değerlendirmek gerekir.

Bankaya giderek hesap açmak için gerekenler nelerdir?

Nüfus cüzdanınız

İkamet adres bilginiz

İletişim bilgileriniz

Bankaya gitmeden internetten hesap açmak için gerekenler nelerdir?

Nüfus cüzdanınız (uzaktan kimlik tespiti yapılabilmesi için yeni T.C. Kimlik Kartına sahip olmanız gerekmektedir.)

Akıllı telefon (Telefonunuzun kamerasının çalışır olması, interneti ve NFC yani Yakın Alan İletişimi özelliğinin bulunması gerekmektedir.)

İkamet adres bilginiz

İletişim bilgileriniz

NFC Nedir, NFC Nasıl Kullanılır?

Henüz akıllı telefon kullanıcıları NFC özelliğine pek alışabilmiş değil. Bunun sebebi uygulamanın pek bilinmemesi ve çok sık kullanılmamasıdır.

Özellikle bankacılık sektöründe şubeye yada bankaya gitmeden hesap açma işlemlerinde NFC Özelliği çok sık kullanılmaktadır. Bankalar, hesap açmak isteyen müşterilerinin kimlik doğrulama işlemini akıllı telefonlarda bulunan NFC Özelliği ile çok kolay ve hızlı şekilde yapabilmektedir.

Eğer telefonunuzda NFC Özelliği bulunmuyorsa; bu durumda kimlik doğrulamanız adresinize gönderilecek kurye ile belgeleri imzalamanız neticesinde yapılabilmektedir.

Peki NFC ne demek, telefonunuzda NFC Özelliği olup olmadığını nasıl anlarız, bu özelliği nasıl aktif hale getirebiliriz. Şimdi bunlara değinelim.

NFC; İngilizce Near Field Communication anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı ise Yakın Alan İletişimi şeklindedir.

Akıllı telefonlarda bulunan NFC Özelliği ile, radyo bağlantıları aracılığıyla veri iletip alınması sağlanabiliyor. 

Telefonunuzun başka bir telefonla yakınlaştırılması sonucu temassız bağlantı kurulması sağlanabilmektedir. Bu sayede;, iki telefon arasında resim, telefon numarası, belge veya konum alıp gönderme gibi işlemler yapılabiliyor. 

Eğer kredi kartınızın temassız özelliği mevcut ise, kredi kartınızın telefona tanıtılması ile NFC Özelliği sayesinde pos cihazına telefonun gösterilmesi ile kart ile ödeme yapar gibi direk ödeme yapabilirsiniz.

Yeni tip T.C. Kimlik Kartınızdaki çip sayesinde, NFC Özelliği ile kimliğinizi akıllı telefonunuzdan okutarak, taranmasını sağlayabilirsiniz. Bankalar bu yöntem sayesinde uzaktan kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

NFC Açma Nasıl Olur?

NFC Özelliği; eğer telefonunuz çok eski bir model değilse, yakın tarihte üretilen bir çok akıllı telefonda bulunmaktadır.

Telefonunuzda NFC Özelliği bulunup bulunmadığını anlamak veya NFC Açmak için iki yöntem vardır;

Birincisi telefonunuzun üst sekmesinden resimde görüldüğü gibi mobil veri, wi-fi gibi butonların olduğu bölümde NFC bölümü var ise oraya tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz.

İkinci yöntem ise telefonunuzun Ayarlar bölümünden Bağlantı&Paylaşım bölümüne girerek resimde görüldüğü gibi aktif hale getirebilirsiniz.

(Not telefonlara göre bölüm isimleri değişebilir, Ayarlar – Kablosuz Ağlar veya Ayarlar – Bağlantılar – Diğer Bağlantılar gibi)

Bankaya gitmeden hesap açma işleminde, bankalar tarafından telefonlarda olması istenilen NFC Özelliği nedir? NFC Açma nasıl olur? NFC nasıl kullanılır? gibi konuları da öğrendiğimize göre.

Şimdi hangi bankalar şubeye gitmeden banka hesabı açma işlemi sağlıyor? Bu işlemi hangi yöntemlerle yapıyorlar detaylı olarak inceleyelim. Böylece sizde bu hizmeti veren dilediğiniz bankadan online hesap açma işlemi yapabileceksiniz.

Hangi Bankalar Şubeye Gitmeden Banka Hesabı Açma İşlemi Sağlıyor

Bankaya gitmeden hesap açma işlemine olanak tanıyan bankalardan bazıları şunlardır. Zamanla ülkemizde hizmet veren tüm bankaların da müşterilerine bu kolaylığı sunacağını düşünüyoruz.

 • Garanti BBVA  – Akbank
 • Ziraat Bankası – Vakıfbank
 • Ziraat Katılım Bankası – Halkbank
 • Türkiye İş Bankası – Kuveyt Türk
 • ING Bank – TEB Bankası
 • Yapıkredi – Odeabank
 • Denizbank – QNB Finansbank (Enpara.com)

Yazımızın devamında bazı bankalar için şubeye gitmeden hesap açma işlemi nasıl yapılır? Bankaya gitmeden online hesap nasıl açılır? Tüm detayları ile anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur…

Ziraat Bankası Bankaya Gitmeden Hesap Açma

Bankaya gitmeden hesap açma işleminde en çok araştırılan, merak edilenlerin başında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası, Dijital Bankacılık alanında oldukça kaliteli hizmet vermektedir. Bu kapsamda her geçen gün müşterilerine işlerini kolaylaştıracak yenilikler sunabilmektedir.

Peki Ziraat Bankası hesap açma işlemleri nasıl yapılır?  Ziraat Bankası şubeye gitmeden hesap açmak mümkün mü? Ziraat Bankası hesabı açmak için gerekenler nelerdir?

Yazımızı okuduğunuzda siz de kolaylıkla Ziraat Bankası hesap açma online işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.  Dilerseniz hemen başlayalım.

Ziraat Bankası internetten hesap açmak için ilk yapmanız gereken Ziraat Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirmektir.

Uygulamayı Play Store veya App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Ziraat Mobil uygulamasını indirdikten sonra karşınıza gelen ekrandan işaretle gösterildiği gibi ZİRAAT’Lİ OLMAK İSTİYORUM bölümüne tıklayarak giriş yapın.

Ziraat Bankası müşterisi olmak için bazı aşamaları tamamlamanız gerekir. Ekranda görüldüğü gibi kendinizi tanıtma, kimlik doğrulama ve görüntülü görüşme gibi adımları tek tek gerçekleştirmeniz gerekli.

Ancak önce ok işareti ile gösterildiği gibi Biyometrik Veri Onayı için ilgili bölümleri okuyarak onaylamanız istenecektir.

Kimlik doğrulama işlemleriniz için görselde gördüğünüz gibi telefon ekranında açılacak bölüme, kimliğinizin arka yüzünü tam hizalayarak kimliğinizin okunmasını sağlayın.

Sonrasında telefonunuzun NFC özelliğinin açık olduğundan emin olun ve yeni tip kimlik kartınızı telefonunuzun arka kısmına yaklaştırın. Bu sayede Ziraat Mobil tarafından kimlik doğrulamanız yapılacaktır. 

Kimlik doğrulama işlemlerinden sonra kişisel bilgileriniz ve hizmet almak istediğiniz Ziraat Bankası Ürünleri bölümü gelecektir. Burada bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra hesap açma bölümünü işaretleyerek devam edebilirsiniz.

Son aşamada Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi ile görüntülü olarak görüşme gerçekleştireceksiniz. Bu yüzden telefonunuzun ön kamerasının çalışır durumda olması, aydınlık ve gürültüden uzak bir ortamda olmanız gerekir.

Görüntülü görüşme sonlandığında artık şubeye gitmeden Ziraat Bankası hesabı açma işlemleriniz gerçekleşmiş olacaktır.

Ziraat’li Olmak gördüğünüz gibi bu kadar basit.

Ziraat Katılım Şubeye Gitmeden Hesap Açma

Öncelikle karıştırılmaması için ifade etmek istiyorum. Ziraat Bankası hesap açma ile Ziraat Katılım Bankası hesap açma işlemleri birbirinden ayrı işlemlerdir.

Bir önceki başlıkta Ziraat Bankası hesap açma online aşamaları nelerdir, Ziraat Bankası hesap açtırma işlemleri için neler gerekli açıklamıştık.

Şimdi de Ziraat Katılım Bankası şubeye gitmeden hesap açma işlemi nasıl yapılır? Ziraat Katılım Bankası hesap açmak için yapmamız gerekenler nelerdir, resimlerle anlatmaya çalışalım. Bunun için yapmanız gereken öncelikle;

Katılım Mobil Uygulamasını App Store veya Google Play Store’den indirin.

Katılım mobil uygulamasını indirdikten sonra ana ekranda okla işaret ettiğimiz gibi Müşterimiz olmak için Anında Hesap Açın! bölümüne tıklayın.

Karşınıza gelen ekrandan sizden istenen kimlik bilgisi ve iletişim numarasını girin ve devam tuşuna basın

Yeni T.C. Kimlik kartınızın fotoğrafını çekin ve arkasındaki MRZ Kodunu Okutun. ( MRZ; İngilizce Machine Readable Zone, Türçe ise Makine tarafından okunabilen bölge anlamına gelmektedir, kimlik üzerinde en alt kısımda bulunur)

Akıllı telefonunuzdan NFC ( Yakın Alan İletişimi) özelliğini aktif hale getirerek, NFC özelliği ile kimlik bilgilerinizi okutun. Eğer telefonunuzda NFC özelliği yok ise, banka sizden farklı bir bankadaki hesabınızdan EFT veya Fast göndermenizi isteyecektir.

Daha sonra Ziraat Katılım müşteri temsilcisi ile görüntülü olarak görüşeceksiniz.

Görüşme sonrası istenilen bilgiler verildikten sonra kimliğiniz doğrulanmış olacak ve şubeye gitmeden Ziraat Katılım hesabınız açılacaktır.

Vakıfbank Bankaya Gitmeden Hesap Açma

Vakıfbank ile dilerseniz bankaya gitmeden hesap açmanız mümkün. Aşağıdaki adımları takip ettiğinizde sizlerde kolaylıkla Vakıfbank internetten hesap açma işlemini yapabileceksiniz.  Şubeye gitmeden, kurye beklemeden anında hızlı ve kolay bir şekilde Vakıfbank hesap açmak için sırasıyla şu aşamaları takip edin;

Vakıfbank şubeye gitmeden hesap açabilmeniz için ilk yapmanız gereken telefonunuza Vakıfbank Mobil Bankacılık uygulamasını indirmek olacaktır. Uygulamayı telefonunuzun markasına göre play store veya apple store üzerinden indirebilirsiniz.

Vakıfbank mobil uygulamasını indirdikten sonra uygulamayı açın. Burada resimde görüldüğü gibi işaretli alandaki VakıfBank Müşterisi Ol butonuna tıklayın.

Bu aşamada kimlik türünüzü seçeceksiniz. Eğer yeni T.C. Kimlik Kartına sahipseniz işlemleriniz hızlı ve kolay bir şekilde bitecektir.

(Bundan sonraki adımlar yeni T.C. Kimlik Kartı sahibi olanlar ve telefonu NFC destekli olanlar için anlatılmıştır.)

Ancak Nüfus Cüzdanına sahipseniz bu alanı tıklayacaksınız. Bu durumda karşınıza gelen kimlik ve kişisel bilgiler (meslek, adres, iletişim bilgileri gibi) alanını doldurun. Sonra kurye aracılığıyla belirttiğiniz adreste kimlik doğrulama işlemleriniz gerçekleşecek ve vakıfbank hesabınız açılacaktır. Tabi bu diğer yönteme göre daha uzun bir zaman alacaktır. (Ortalama 3-7 iş günü)

Bu aşamada kimlik kartınızın ön ve arka yüzünün fotoğrafı alınabilmesi için telefonunuzun arka kamerası açılacaktır.

Bu yüzden telefon kameranızın çalıştığından emin olun.

Telefon kameranızı işaretli alanlara doğru şekilde tuttuğunuzda kimliğinizin ön ve arka fotoğrafı çekilecektir.

Kimliğinizin fotoğrafı çekildikten sonra mavi çizgi ile karalama yapılmış alanlar otomatik olarak doldurulacaktır.

Size bu aşamada düşen, işaretli alana cep telefonu numaranızı girmek ve daire içerisindeki bilgilendirme metinlerini onaylamak. Sonrasında devam tuşuna basarak ilerleyin.

Bu aşamaya geçmeden önce telefonunuzun NFC özelliğinin açık olduğundan emin olun. NFC özelliğinin çalışması için kimliğinizi telefonunuzun arka üst kısmına yaklaştırın ve bekleyin. 

Ekranda kimlik başarılı şekilde okundu yazdıktan sonra telefonunuzda yüzünüzün fotoğrafının çekilmesi için alan açılacaktır. O kısma yüzünüzü doğru şekilde ön kamera sayesinde yerleştirin. Yüzünüzün fotoğrafının çekilmesini sağlayın.

Bu aşamaları geçtikten sonra belirttiğiniz telefonunuza SMS şifresi gelecektir. Gelen şifreyi istenilen alana girin ve devam tuşuna basın.

Kişisel bilgiler alanına geleceksiniz. Burada sizden meslek bilgileri, adres bilgileri, hesap açmak istediğiniz il ve şube bilgileri gibi alanları doldurmanız istenecektir. Bu bilgileri de doldurun ve devam tuşuna basın.

Sonrasında kimlik doğrulaması için görüntülü görüşmeye bağlanacaksınız. Bu yüzden sağlıklı iletişim kurabileceğiniz bir alanda olmaya özen gösterin.

(Vakıfbank bu bölümde işitme engelli müşterilerini de düşünmüş. Dilerseniz müşteri temsilcisi ile işaret dili kullanarak iletişim kurmak istiyorum butonunu aktif hale getirerek, işaret dili ile iletişim kurabilirsiniz.)

Vakıfbank müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüntülü görüşmeniz bitiminde Vakıfbank hesabınız açılmış olacaktır.

Geriye hesabınız için şifre belirleme işlemleriniz kaldı. Yönlendirmeler ile internet şifrenizi oluşturun. Mobil aktivasyonunuz için mobil şifrenizi oluşturun.

Tüm bu aşamaları tamamladığınızda şubeye gitmeden Vakıfbank hesap açma işlemleriniz gerçekleşmiş olacaktır.

Garanti Bankası Şubeye Gitmeden Hesap Açma

İnternetten hesap açmak Garanti Bankası ile çok kolaydır. Garanti bankası hesabı açmak için gerekenler nelerdir hemen kısaca açıklayalım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, Garanti BBVA internet hizmetlerinde müşterilerini oldukça tatmin etmiş görünüyor. Mobil uygulamasının oldukça hızlı ve fonksiyonel olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Garanti BBVA ‘da bankaya gitmeden hesap açma işlemleri nasıl olacak?

Öncelikle ilk yapmanız gereken APP Store veya Play Store’ye giriş yapın. Sonrasında resimde görüldüğü gibi Garanti BBVA Mobil Bankacılık uygulamasını yükleyin.

Mobil uygulama telefonunuza indiğinde açılan ana ekrandan ok ile gösterdiğimiz gibi Müşterimiz Olun butonunu tıklayın.

Resimdeki ekran karşınıza gelecektir. Burada neden garanti bankası müşterisi olmak istiyorsunuz yani hangi alanda hizmet almak istiyorsunuz, bu konuda seçim yapmanız gerekiyor.

Vadesiz Hesap açmak için şekildeki gibi o bölümü aktif hale getiriyoruz. Ardından diğer ok işaretinin gösterdiği bilgilendirme metinlerini okuduğunuza dair bölümleri işaretliyorsunuz.

Bu aşamalar sizinle ilgili bilgilerin bankaya iletildiği aşamalardır. ilk etapta resimde görüldüğü gibi T.C. Kimlik No ve Cep Telefonu numaranızı giriyorsunuz.

Girdiğiniz telefon numarasına Garanti BBVA müşterisi olmak için tek kullanımlık doğrulama şifresi gönderilecektir. O şifreyi ilgili alana girip doğrulama işlemlerine devam ediyorsunuz.

Bu aşamada yeni tip kimlik kartınızı yatay pozisyona getirdikten sonra, resimdeki işaretli alanları kimlik üzerinde istenilen bölüme denk getirin.

Kimliğinizin ön ve arka yüzünün resmini istenildiği gibi çekin.

Telefonunuzun NFC özelliğini açtıktan sonra, bankanın kimlik doğrulamanızı yapabilmesi için kimliğinizi telefonunuzun arkasına tutup taratın.

NFC özelliği telefonunuzda yok ise; garanti bankası sizden başka banka hesabınızdan küçük bir miktar para transfer etmenizi isteyecektir. Bu parayı aynı gün içerisinde geri hesabınıza iade edecekler. Kimlik doğrulaması NFC özelliği olmayan telefon sahibi müşteriler için bu şekilde yapılmış olacak.

Kimlik doğrulama işlemleri bittiğinde, telefonunuzun ön kamerası ile uygulama içerisindeyken istenilen alana denk gelecek şekilde yüzünüzün fotoğrafını çekin. 

Sonrasında garanti bankası müşteri hizmetleri ile görüntülü olarak görüşeceksiniz. 

Görüşme bittikten sonra parola belirleme işlemlerine geçeceksiniz. Parolanızı belirledikten sonra Garanti Bankası Hesap Açma işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Akbank Online Hesap Açma

Akbank online hesap açmak, Akbank internetten hesap açmak bankalar içinde en çok araştırılan konulardan birisi. Şubeye gitmeden Akbank banka hesabı açmak da artık mümkün ve çok kolay.

Akbank internetten banka hesabı açmak için neler gerekli, banka hesabı nasıl açılır kısaca açıklayacak olursak;

Akbanklı olmak için ilk yapmanız gereken diğerlerinde olduğu gibi Play Store veya App Store’dan Akbank uygulamasını indirmek olacaktır.

Akbank Mobil uygulamasını indirip açtıktan sonra karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelecek.

Burada işaretlendiği gibi Akbanklı olmak istiyorum seçeneğini tıklayın.

Bu bölümde kimlik bilgilerini ve iletişim numaranızı gireceksiniz. Ardından işaretlendiği gibi aydınlatma metinlerini onaylamanız gerekiyor.

Aydınlatma metinlerini de onayladığınızda Devam butonu aktif hale gelecektir. Devam ettiğinizde belirttiğiniz telefon numarasına tek kullanımlık cep şifreniz gelecek. Bu şifreyi ilgili alana girerek işlemlere devam edebilirsiniz.

Daha sonra 3 aşamadan oluşan kimlik doğrulama sürecini tamamlamanız gerekiyor.

Telefonu yan tutarak kimliğinizin ön ve arka yüzlerini fotoğraf çekmek suretiyle taratın.

NFC Özelliğini açarak kimlik kartınızı telefonunuzun arkasından okutun.

Son aşamada telefon ekranında açılan alana ön kameranız ile yüzünüzü yerleştirin ve yüzünüzün fotoğrafını çekin. Yüz verinizin işlenmesine kabul ettiğinize dair bilgilendirme metnini onaylayın ve devam tuşuna basın.

Kimlik doğrulama süreci bittikten sonra, banka sizden başlangıç ürünlerini seçmenizi isteyecek. Yani bankadan hangi alanda hizmet almak için başvuruyorsunuz. Burada Vadesiz Hesap kutusunu işaretleyin.

Dilerseniz Kredi Kartı veya İhtiyaç Kredisi gibi hizmetler için de ilgili kutucuğu işaretleyebilirsiniz.

Sonrasında Akbank Müşteri Hizmetleri ile görüntülü görüşme gerçekleştireceksiniz.

Görüntülü görüşme sonrasında sözleşme onayınızı ve şifre tanımlamalarınızı yapmanız gerekir.

Tüm bu işlemler bittiğinde Akbank online hesap açma işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Akbank internetten banka hesabı açmak işte bu kadar basit ve hızlı.

İş Bankası İnternetten Hesap Açma

Yeni yapılan yasal düzenlemeler sayesinde artık iş bankası hesabı açmak çok basit. İş bankası hesap açmak için İş Cep uygulamasına sahip olmanız gerekmekte. Bu bölümde bankaya gitmeden nasıl İş bankası hesap açma işlemi yapabilirsiniz onu açıklayacağız.

İş bankası hesabı açmak için ilk yapmanız gereken akıllı telefonunuza İşCep-Mobil Bankacılık uygulamasını indirmek olacaktır. Uygulamayı tabi App Store veya Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

İşCep uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra resimde görüldüğü gibi MÜŞTERİ OLMAK İSTİYORUM bölümüne tıklayınız.

Karşınıza resimdeki gibi ekran gelecektir. Burada Müşteri Olmak İstiyorum Başvuru Formunu doldurun. T.C. Kimlik Numarası, doğum tarihi, telefon numaranız gibi alanları doldurduktan sonra, işaretli alandaki Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesini ve Aydınlatma Formunu onaylayın. 

Başvuru formunu doldurduktan sonra telefonunuza onay kodu gelecektir. Onay kodunu girdikten sonra Vadesiz Hesap açabilmek için bu bölümü işaretleyin. Sonrasında hangi şubeden hizmet almak istiyorsunuz onu belirleyip, meslek, eğitim durumu, çalışma durumu gibi kişisel bilgilerinizi doldurmanız gerekecek.

Bu adımları bitirdikten sonra kimliğinizin doğrulama işlemi için telefonunuzun NFC özelliğini açın ve yeni kimlik kartınızı telefonunuzun arkasına sabit tutarak kartınızın taranmasını sağlayın. 

Eğer NFC özelliği telefonunuzda bulunmuyor ise, İş bankasına size ait olan bir hesaptan sizin hesabınıza sonra geri iade edilmek koşuluyla 1 TL para transferi yapılması istenecektir. Kimlik doğrulamanız bu sayede gerçekleştirilecektir.

Daha sonra Yüz Tanıma butonuna tıklayın ve telefonunuzun ön kamerası ile yüzünüzü tanıtın. Yüz tanıma işlemi sırasında yüzünüzde hiç bir aksesuar olmaması gerekli.

Yüz tanıma ile kimlik doğrulamanız tamamlandıktan sonra Müşteri Temsilcisine Bağlan butonuna tıklayın. İş bankası müşteri temsilcisi ile görüntülü olarak görüşmeniz bittiğinde müşteri olma sürecini tamamlamış olacaksınız.

Geriye artık şifre belirleme işlemleri kalacak. Şifrenizi oluşturduktan sonra İşCep uygulaması ile bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankaya Gitmeden Hesap Açma

İnternet üzerinden banka hesabı açma hizmeti verenlerden birisi de Yapı Kredi bankasıdır. Peki şubeye gitmeden Yapı Kredi banka hesabı açmak için ne yapmak gerekiyor? Yapı kredi online hesap açma aşamaları nelerdir? Sizler için aşama aşama açıklamaya çalışacağım.

Yapı Kredi bankası hesap açmak için ilk yapmanız gereken, Yapı Kredi Mobil uygulamasını indirmek olacaktır.

Dilerseniz uygulamayı App Store ve Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Yapı Kredi Mobil uygulamasını telefonunuza kurun ve uygulamayı açın.

Yapı Kredi Mobil ana ekranında işaretli alanda bulunan Yapı Kredi Müşterisi Ol kısmına tıklayarak giriş yapın.

Böylece banka müşterisi olmak için gereken aşamaları başlatmış olacaksınız.

Karşınıza gelen ekranda sizden Yapı Kredi Müşterisi olabilmeniz için kimlik numarası, cep telefonu, doğum tarihi bilgileri istenecek.

İstenen bilgileri doğru bir şekilde girerek Devam tuşuna basın. Sonrasında ise belirttiğiniz cep telefonuna tek kullanımlık şifre gelecektir. Bu şifreyi uygulamaya girin.

Tek kullanımlık şifreyi girdikten sonra 3 aşamalı bölüme geçiş yapacaksınız. İlk aşamada Kimliğinizin doğrulanması, ikinci aşamada bankanın sizi daha iyi tanıması için kişisel bilgileriniz ile alakalı bir kaç soru bulunacak, son aşamada ise görüntülü görüşme yapacaksınız.

Devam tuşuna basarak aşamaları gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Kimlik doğrulama işlemi öncesi banka sizden Biyometrik veri izni ve Uzaktan Müşteri Edinimi Kimlik Tespiti Açık Rıza Metni‘ni okuyarak, kabul etmenizi isteyecek.

Ok ile işaretli alanı aktif hale getirerek metni onaylayın.

Bu aşamada kimliğinizin ön ve arka yüzünü, koyu bir zemin üzerinde ve aydınlık bir ortamda taramanız istenecektir.

Tarama yapılabilmesi için yeni tip T.C. Kimlik Kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Kimlik doğrulama işlemlerine kimliğinizin arka yüzünde bulunan çip bölümünü NFC Özelliğini aktif hale getirerek telefonunuza yaklaştırın.

Kimlik doğrulama işleminde sonra bankanın sizi daha iyi tanıması için belirlediği meslek bilgisi, adres bilgisi gibi bir kaç soruyu cevaplayın.

Sonrasında Yapı Kredi Mobil Şifrenizi belirleyeceğiniz ekran karşınıza gelecektir. Şifre belirleme işleminden sonra Vadesiz Hesap Açma bölümüne tıklayarak, istenen sözleşme formlarını onaylayın.

Son aşamaya geldiğinizde Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri ile görüntülü olarak görüşme yapacaksınız.

Yapı Kredi Mobil ile görüntülü görüşme işleminiz bittiğinde artık hesabınız kullanıma açılmış olacaktır.

Yapı Kredi Mobil ile bankaya gitmeden hesap açmak bu kadar hızlı ve kolay.

Kuveyt Türk Şubeye Gitmeden Hesap Açma

Evinizden hiç çıkmadan banka hesabı açmak mümkün mü? Kuveyt Türk bankaya gitmeden hesap açmak için gerekenler nelerdir? Kuveyt Türk online banka hesabı açmak için yazımızı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Hemen kısaca anlatalım.

Kuveyt Türk internetten hesap açabilmeniz için ilk yapmanız gereken Google Play Store veya App Store aracılığıyla Kuveyt Türk Mobil uygulamasını indirmek olacaktır.

Kuveyt Türk Mobil uygulamasına giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekranda işaretlendiği gibi MÜŞTERİ OL butonuna tıklayınız.

Kuveyt Türk müşterisi olmak için ekranda gördüğünüz gibi sizden istenen Kimlik No, Doğum Tarihi, GSM No gibi bilgilerinizi girin.

Sonrasında Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni, Açık Rıza Onayı gibi bilgilendirmeleri okuyun ve Okudum, Onaylıyorum butonunu aktif hale getirin.

Bu ekrana geldiğinizde Kuveyt Türk hesabı açmak için Cari Hesap bölümünü tıklamanız gerekiyor.

Dilerseniz bankanın sunduğu Birikim-Tasarruf , Kredi Kartı, Yatırım Ürünleri gibi hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Böyle bir isteğiniz var ise ilgili ürünün yer aldığı bölümleri de işaretlemeniz gerekiyor.

Bu aşamada eğer telefonunuzun NFC özelliğini aktif hale getirmişseniz yeni tip kimlik kartınızın çip kısmını telefonunuzun arka kısmına yakınlaştırmanız yeterli olacaktır.

Eğer telefonunuzda NFC özelliğini hala açmadıysanız banka resimdeki gibi size uyarı verecektir. İşleme devam etmeniz için NFC özelliğini açma bölümüne yönlendirileceksiniz.

NFC özelliği nasıl açılır bilmiyorsanız, yazımız içeriğinde bu konu ile ilgili detaylı anlatım mevcuttur, okumanız halinde kolayca yapabileceksiniz.

Peki NFC özelliği telefonunuzda hiç yoksa, bu durumda bankanın size sms yolu ile göndereceği iban numarasına kendinize ait farklı bir banka hesabından para transferi yapmanız gerekecektir.

Bu adımı bu şekilde geçtikten sonra yüz tanıma işlemi için telefonunuzun ön kamerası ile yüzünüzün fotoğrafını uygulama içerisine taratın.

Sonrasında karşınıza gelen sözleşmeleri okuyarak onaylayın.

Kuveyt Türk şubeye gitmeden hesap açma işleminizin tamamlanabilmesi için bankanın müşteri temsilcisi ile görüntülü görüşmeniz gerekiyor.

Görüntülü görüşme öncesi bulunduğunuz ortamın aydınlık olmasına ve sağlıklı iletişim kurmak için gürültüden uzak olmasına özen gösterin.

Görüntülü görüşme bittikten sonra hesap açılış işlemleriniz tamamlanacaktır. Sonrasında banka tarafından size SMS yoluyla Geçici Şifre gönderilecektir. Bu geçici şifre ile Kuveyt Türk Mobil uygulamasına giriş yapabilir, şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Hakkımda

Tüm ziyaretçilere merhabalar!

Ben Haktan Atasoy. SanalOfisRehberi'nin kurucusuyum.

Ofisler ve iş dünyasına ait bildiklerimi paylaşmak amacıyla bu websitesini kurdum. Aklınıza takılan sorular için sayfaların altında yer alan yorum kısmını kullanabilir ayrıca aşağıdaki butona tıklayarak bana mail gönderebilirsiniz. Genellikle 24 saat içinde cevap veririm.

Yorum yapın